play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Oszustwa na BLIK. Ostrzeżenie policji

today23 kwietnia 2021

Background

Pojawiło się ostrzeżenie przed wyłudzeniami pieniędzy z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK. W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły śledczych przykładowo w Rudzie Śląskiej o przypadkach kradzieży z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności.

Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali z prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli konta.

Jak czytamy w informacji rudzkiej komendy, oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Prośbę tłumaczyli chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Jaki jest mechanizm oszustwa metodą na BLIK? Rzecz polega właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. W przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych w ten sposób nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

Policja ostrzega, że proceder staje się coraz popularniejszy. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padły dwie mieszkanki Rudy Śląskiej, tracąc w sumie 3 500 zł.

źródło/foto: Policja Ruda Śląska

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content