play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Oszustwo na „elektryka”! Ostrzegamy starsze osoby!

today16 czerwca 2020

Background

Oszustwo na „elektryka”! Ostrzegamy starsze osoby! Były już oszustwa na wnuczka, na fałszywego policjanta, siostrzeńca potrzebującego pomocy…. Teraz złodzieje wykorzystują ufność starszych osób, dokonując kradzieży na… elektryka. Do takiego zdarzenia doszło w Tarnowskich Górach.

Oszustwo na „elektryka”! Ostrzegamy starsze osoby!  Wczoraj kolejna seniorka padła ofiarą oszusta. Do drzwi 81-latki zapukał mężczyzna, który podał się za elektryka, którego rzekomo przysłała wnuczka seniorki. Mieszkanka powiatu tarnogórskiego, w dobrej wierze, wpuściła do domu mężczyznę, aby ten mógł sprawdzić instalację. Kiedy „elektryk” sprawdzał bezpieczniki, kazał seniorce zejść z piętra na parter i obserwować, co się będzie działo. W rzeczywistości, w tym czasie splądrował mieszkanie i ukradł kilkanaście tys. złotych. Po 10 minutach wyszedł z mieszkania i zniknął bez śladu.

Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać „na wnuczka” czy „siostrzeńca”, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Dlatego oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania, chcąc szybko wyłudzić pieniądze i często pozbawić seniorów oszczędności życia. Policjanci ostrzegają przed złodziejami i oszustami, którzy wykorzystają każdą legendę, aby dokonać przestępstwa.

Sytuacje zaaranżowane przez przestępców, którzy chcą szybko wyłudzić pieniądze, mają przeróżne scenariusze: od popularnej metody „na wnuczka” po bardziej wyrafinowane oszustwa z udziałem rzekomych funkcjonariuszy, pracowników energetyki lub wodociągów.

Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do naszego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Policja apeluje, aby rozmawiać ze starszymi rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki. Ważne, aby uświadomić wszystkich zainteresowanych, na czym polega działanie oszustów i jak reagować w takich przypadkach. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarami oszustów. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content