play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Oto piętrowy parking w Strefie Kultury. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję

today18 września 2020

Background

Kilka pięter z miejscami do parkowania, oryginalna bryła, więcej niż dotąd miejsc postojowych. Do tego zielony dach z alejkami spacerowi i zgodność z ogólnym wizerunkiem Strefy Kultury. Katowice rozstrzygnęły konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wielopoziomowego parkingu w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Muzeum, Spodka i siedziny NOSPR.

Zwycięzcą zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski. Po negocjacjach z autorami koncepcji , prace projektowe mają potrwać 6-9 miesięcy, a następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie. Trzeba uwzględnić organizację Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Parking powinien być gotowy rok później. A zajmie się tym Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). Koszt? Ok. 70 mln zł.

Decyzja o budowie parkingu wynika także z sytuacji, którą obserwujemy w ostatnim czasie w Strefie Kultury. Ogromna popularność tej przestrzeni przerosła nawet oczekiwania jej pomysłodawców. Niestety zdarzają się różne niepożądane incydenty, jak rozjeżdżanie zieleni czy zajmowanie miejsc postojowych na okolicznych osiedlach mieszkańcom. Jednocześnie sami katowiczanie przyjeżdżając na duże wydarzenia nie zawsze mogli zaparkować. Pomimo popularyzowania komunikacji publicznej – jest grupa osób, która nie zrezygnuje z samochodów. Parking w Strefie Kultury ma służyć gościom tego miejsca, obiektów i wydarzeń, dlatego pierwszym krokiem będzie wprowadzenie opłat w ciągu najbliższych tygodni. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie kolejnych działań związanych z realizacją wielopoziomowego parkingu.

– Przyjęliśmy, harmonogram, który uwzględnia realia inwestycyjne. Kolejne nasze kroki to negocjacje z wykonawcą koncepcji, prace projektowe, które potrwają około 6 do 9 miesięcy, a następnie przetarg na wybór wykonawcy i prace budowlane, mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS. I dodaje:– Musimy także uwzględnić, fakt, że Katowice w 2022 roku będą gospodarzem Światowego Forum Miejskiego – ogromnego wydarzenia, które podobnie jak Szczyt Klimatyczny wpłynie na dostępność Strefy Kultury. Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę parking powinien być gotowy pod koniec 2023 roku

– Projekt nie narzuca się, uwzględnia kontekst miejsca i łączy się z jego walorami. Wpisuje się w Strefę Kultury, ale nie dominuje. Ważne było też stworzenie miejsca spacerowego w postaci łąki i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego, mówił prof. WST dr inż. arch. Andrzej Grzybowski  (IARP, SARP),  Przewodniczący Sądu Konkursowego

Głównym założeniem finansowym konkursu był maksymalny pułap kosztowy jednego miejsca postojowego w planowanym parkingu wyznaczony na 46,5 tys. zł netto a koszt całej, projektowanej inwestycji nie może przekroczyć 70 mln zł wg cen i stawek obowiązujących na dzień ogłoszenia. Liczba miejsc w Strefie Kultury ma wzrosnąć z ok. 670 do ponad 1 500.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content