play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Oto Ryś! Aby znów buchać parą, potrzebuje remontu

today27 lipca 2020

Background

Dla jednych Ryś, dla innych – z racji wieku – Ryszard. Chodzi o lokomotywę parową z 1950 roku, która niedawno trafiła do bytomskiego Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Teraz czeka na gruntowny remont.

Obecnie wolontariusze pracują na tym, aby przywrócić „Rysia” do ruchu na wąskich torach. Jednak wciąż trzeba sporo pracy i pieniędzy by znów mógł samodzielnie wyruszyć na szlak. Dlatego organizują internetową zrzutkę:

Rysiu to nasz zabytkowy parowóz. Potrzeba dosyć dużych nakładów finansowych, żeby był w stanie jeździć. Robimy wszystko, aby tak było. Żeby była następna atrakcja jeśli chodzi o Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Obecnie pasażerów przewożą tylko i wyłącznie lokomotywy spalinowe. Ryś jest parowozem! – zaznacza Justyna Jezuita ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Senior Ryszard skończył w tym roku 70 lat. Warto ofiarować mu drugą młodość. Tym bardziej, że po remoncie byłby jedynym w Polsce czynnym parowozem typu Ryś.

Internetową zrzutkę, znajdziecie tutaj: Remont Ryszarda – naszego zabytkowego parowozu

https://zrzutka.pl/xwujmr

A My przypominamy, że po wąskich torach jeździ nieprzerwanie od 1853 roku. Początkowo służyła do przewozu towarów pomiędzy zakładami przemysłowymi, obecnie wozi pasażerów i to w bardzo przyjemny sposób. Wąskotorówka, w upalny dzień idealnie się sprawdza:

Fajnie jest na Wąskotorówce. Przyjechaliśmy do Bytomia na rowerach, które schowaliśmy w specjalnym wagonie. No i jedziemy. Wagony niektóre są otwarte – wiatr we włosach – super! Fajny jest pociąg – dużo ładnych rzeczy i miejsc widać. 166 lat jednak tak kolejna ma, warto to zobaczyć, przejechać się – mówili naszej reporterce zadowoleni pasażerowie.

Sezon na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych potrwa do końca wakacji. Kolejka kursuje zarówno w soboty, jak i w niedziele. Ze stacji w Bytomiu odjeżdża o 9.15, 12.15 i 16.15. Co ważne – dzieci i młodzież do 16 roku życia podróżują bezpłatnie.

Fot: zrzutka.pl/xwujmr

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content