play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Otwarcia na razie nie będzie. Śląskie samorządy ratują przedsiębiorców

today29 stycznia 2021

Background

Zwolnienie od opłat koncesyjnych, podatku od nieruchomości, odroczenie rat… Samorządy starają się wesprzeć przedsiębiorców. I będą musiały wspierać dalej, bo mimo wielkich nadziei, apeli, próśb i rosnącego napięcia, rząd nie zdecydował się nawet na częściowe otwarcie między innymi branży hotelarskiej, gastronomicznej i fitness.

Tychy

Tychy zwolnią przedsiębiorców z części opłat za koncesję. Tak przyjęli radni na wczorajszej sesji. Ulga dotyczy opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Tą decyzją władze miasta chcą pomóc restauratorom i właścicielom pubów, których dotknął kryzys w branży wywołany pandemią koronawirusa. Ulga będzie działać do koca kwietnia. Ci, którzy już zapłacili, otrzymają zwrot pieniędzy. Z ulgi może skorzystać około 140 punktów gastronomicznych.

Bytom

Bytomscy radni podjęli  jednogłośnie decyzję w sprawie zwolnienia przedsiębiorców branży gastronomicznej z całości opłaty koncesyjnej. Zgodnie z szacunkami, łączna wartość wsparcia, jakie zostanie udzielone w tym zakresie wyniesie około 300 tysięcy złotych.

Tarnowskie Góry

W ślad za Bytomiem, idą także inne gminy. W Tarnowskich Górach projekt uchwały dotyczący zwolnienia z opłaty koncesyjnej zostanie poddany pod głosowanie w lutym.

-Rada Miejska będzie mogła – i jestem przekonany, że podejmie – uchwałę w sprawie zwolnienia przedsiębiorców z tzw. opłaty za koncesję alkoholową za pierwszą i drugą ratę. Przy czym pierwszą ratę do 31 stycznia trzeba zapłacić. Później możliwy będzie zwrot takiej opłaty – mówi Radiu Piekary Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór.

Jeśli chodzi o zwolnienie z trzeciej raty opłaty za koncesje, to decyzja ma zostać podjęta w zależności od rozwijającej się sytuacji epidemicznej i gospodarczej.

Mimo próśb i apeli rząd nie zdecydował się na stacjonarne otwarcie gastronomii. Kolejne ewentualne zmiany w reżimie pandemicznym – rząd przedstawi w połowie przyszłego miesiąca.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content