play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Przewodnikiem po rudzkim muzeum będzie… Karol Godula!

today1 października 2021

Background

Przewodnikiem po rudzkim muzeum będzie… Karol Godula. To od jutra! Bo jutro, po kilkuletniej modernizacji, Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej zostanie oficjalnie otwarte.

Dzięki gruntownej przebudowie placówka zyskała około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej. A na niej pojawi się między innymi nowa wystawa stała „Czas to pieniądz”.

-Po wystawie oprowadzać będą wirtualni przewodnicy: Karol Godula, zwany królem cynku i Joanna Grycik, późniejsza hrabina Schaffgotsch. Zwiedzający odkryje, że już w średniowieczu na terenie Rudy istniały zalążki późniejszego przemysłu w postaci kuźnic wykorzystujących znajdujące się tu złoża metali. Na tej ekspozycji będzie można zobaczyć materiały związane z kochłowickim grodziskiem czy ze starym, rudzkim zamkiem – tłumaczy Radiu Piekary Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Ekspozycja zajmie dwie kondygnacje w ośmiu tematycznych salach. Oficjalne otwarcie zarówno palcówki, jak i wystawy zaplanowano 2 października o godzinie 16.00. Z kolei niedzielę (3 października) odbędzie się tak zwany dzień otwarty. Zwiedzanie muzeum tego dnia będzie bezpłatne. Obowiązują jednak zapisy.

Wystawa kładzie nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o historię terenów obecnej Rudy Śląskiej, pokazanej przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej. Porusza podstawowe zagadnienia ekonomiczne ułatwiające jej odbiorcom korzystanie z atrybutów społeczeństwa nowoczesnego. Ekspozycja przekazuje przesłanie dotyczące wartości pracy w życiu człowieka oraz wartości edukacji wymaganej dla osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Wirtualnymi przewodnikami po wystawie i zarazem po świecie ekonomii są dwie postacie (sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun): Karol Godula oraz jego pasierbica Joanna Grycik.

Ta multimedialna wystawa, poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: gości indywidualnych, rodzin z dziećmi oraz zorganizowanych grupy szkolnych, a nawet przedszkolnych. Wiele treści jest przekazywanych zgodnie z zasadą „uczyć bawiąc”, dzięki ciekawej formie przekazu i elementom interaktywnym, np. grom ekonomicznym i quizom. Może więc stanowić doskonałe uzupełnienie programu szkół.

Fot: rpo.slaskie.pl

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content