play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ozonator z Politechniki Śląskiej. Kolejne wsparcie dla placówek medycznych

today15 czerwca 2020

Background

Do placówek służby zdrowia w województwie śląskim trafia specjalistyczny ozonator zaprojektowany i wykonany na Politechnice Śląskiej. Urządzenie pozwala na szybszą, skuteczniejszą dezynfekcję pomieszczeń, a także wnętrz karetek. Przyczynia się zatem do zwalczania pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Ozonowanie, ze względu na właściwości zastosowanego środka umożliwia usunięcie mikroorganizmów z wybranych powierzchni, dokonując ich sterylizacji. – Ozonatorów możemy używać w warunkach domowych. Dosyć często ludzie mówią o ozonowaniu żywności, ubrań, pomieszczeń. Poza domem praktycznie wszędzie – to są przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, przychodnie – gdzie możemy mieć do czynienia z wirusem, bakterią, pleśnią czy grzybem, możemy zastosować ozonator, mówi prof. Damian Gąsiorek, Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Dla takich celów zostało również przeznaczone urządzenie przygotowane przez naukowców Politechniki Śląskiej. Zadbano o wszystkie możliwe aspekty, związane nie tylko z funkcjonalnością, ale także kształtem ozonatora oraz kosztem jego przygotowania. – Ozonatory zbudowane na naszym wydziale są tańsze niż te, które są dostępne na rynku. Jeden z nich został zbudowany dla ratowników, uczestniczących w akcji w Czernichowie, mówi prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W planach jest produkcja serii 20 egzemplarzy.

Ich zaletą jest łatwość użytkowania. – W przypadku tych urządzeń mamy w środku płytki ceramiczne i generator wysokiego napięcia. Podobnie jak podczas burzy dochodzi do wyładowań – tutaj krótkich, ale wysokonapięciowych, tzw. koronowych. W ten sposób do standardowej cząstki tlenu O2 dochodzi jeden atom tlenu, powodując, że mamy cząstkę O3. Wentylator wypycha z urządzenia cząstkę ozonu, a ona zaczyna krążyć wokół pomieszczenia, które ozonuje, wyjaśnia prof. Gąsiorek.

W zależności od mocy ozonatora, wielkości pomieszczenia czy kubatury, czas dezynfekcji to od ok. kwadransa do 2 godzin.
Politechnika Śląska od początku angażuje się w działania na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2, wspierając ośrodki medyczne. W maju, podczas uroczystości inaugurującej budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu odbyła się premiera prototypu robota – „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych”. Wynalazek pozwoli na dowożenie koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiar parametrów życiowych oraz komunikację z dyżurką lekarską poprzez zamontowany tablet.

Pomocna w zakresie prewencji zakażeń jest również brama odkażająca, która została doceniona w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE. Do tego respirator RespiSave, umożliwiający monitorowanie pacjenta zdalnie przez Internet. Politechnika Śląska we współpracy z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym i kilkunastoma uczelniami i placówkami medycznymi z całej Polski opracowała system CIRCA, któryh ma na celu wsparcie i przyspieszenie diagnostyki obrazowej COVID-19 w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR), na podstawie zdjęć RTG płuc pacjentów.

źródło/foto: Politechnika Śląska

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content