play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

„Pałac pełen blasku”. Wystawa zdjęć „Małego Wersalu” w Świerklańcu

today14 maja 2021

Background

Dziś zostały po nich tylko ślady w świerklanieckim parku, ale kiedyś były architektonicznymi perełkami Górnego Śląska. Pałac i Zamek w Świerklańcu będą zaprezentowane na wystawie „Pałac pełen blasku”, której otwarcie już jutro w Pałacu Kawalera.

Te zdjęcia, jeszcze nigdy nie były publicznie wystawiane. Zmieni się to jutro – podczas inauguracji Salonu Śląskiego w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. O godzinie 16.00 otwarta zostanie wystawa cyfrowo obrobionych zdjęć i pocztówek prezentujących nieistniejący już dziś tak zwany „Mały Wersal” i Zamek w Świerklańcu. Wystawa pod tytułem „Pałac pełen blasku” to pierwszy element szerszego projektu. Bo Salon Śląski to cykl wydarzeń kulturalnych i artystycznych, które co tydzień będą gościły w świerklanieckim parku.

– Cykl wydarzeń: koncertów, pokazów, prezentacji, dyskusji, mappingów, które będą pokazywać wspaniałości Górnego Śląska. W najbliższą sobotę o 16:00 otwieramy wystawę pod tytułem „Pałac pełen blasku”. Jest to kilkanaście zrekonstruowanych zdjęć pałacu i zamku w Świerklańcu, których dzisiaj już obejrzeć nie można –  mówi Łukasz Zimnoch, prezes stowarzyszenia „Wrazidlok”

Fot. Wnętrze Pałacu i Zamek w Świerklańcu (Stowarzyszenie WRAZIDLOK)

Zdjęcia zostały zrekonstruowane z fotosów i kart pocztowych, które zebrał prywatny kolekcjoner Zbigniew Banaś. Okazja, żeby zobaczyć jak kiedyś wyglądał Świerklaniec, będzie w Pałacu Kawalera do końca września.

Fot. Stowarzyszenie WRAZIDLOK

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content