play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Pampalini” wróci na ekrany! Studio z Bielska rysuje

today4 stycznia 2021

Background

W życiu nie złapał żadnego zwierza ale i tak był jednym z najpopularniejszych łowców w dziejach. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej pracuje nad kontynuacją serii „Pampalini- łowca zwierząt”.

Miał złapać słonia, krokodyla, lwa a nawet potwora Yeti – ale nigdy mu się nie udało. I tak jest jednym z najważniejszych łowców. Wrócą przygody Pampaliniego. Zaskakujące wieści śle Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Łowy w kraju

Słynny Pampalini tym razem nie będzie chwytał zwierząt w egzotycznych krainach, tylko wyruszy tropem przygody po Polsce. Co będzie próbował złowić w naszym kraju Pampalini i jakie będą jego perypetie producenci na razie nie zdradzają. Pierwsze odcinki tej rodzinnej produkcji będziemy mogli zobaczyć już pod koniec tego roku.

Powstanie też inny serial

Serial o słynnym łowcy to nie jedyny nowy projekt Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Od końca grudnia trwają również prace koncepcyjne nad całkowicie nowym serialem skierowany do dzieci w wieku 6-12 lat. Projekt nosi roboczy tytuł „Biuro śledcze” a jego bohaterowie będą uczyć konstruktywnego rozwiązywania problemów i zagadek. Agenci biura, dzięki nieszablonowemu podejściu do nauki, będą nie tylko objaśniać dzieciom skomplikowaną rzeczywistość, ale także zachęcać do zdobywania wiedzy. Wraz z końcem grudnia zakończył się remont Willi Rotha czyli historycznego budynku Studia Filmów Rysunkowych natomiast do końca pierwszego kwartału 2021 zostanie wyłoniony wykonawca Centrum Bajki i Animacji.

Historia w jednym miejscu

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska-Białej. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studiem współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. W wytwórni powstało ponad 1.000. filmów animowanych. Najbardziej znanymi na świecie postaciami stworzonymi przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej byli Bolek i Lolek. Opowieści dla dzieci o tych dwóch chłopcach tworzono w lata 1963-1986. W Studio Filmów Rysunkowych powstały również seriale animowane jak „Reksio”, „Pampalini Łowca Zwierząt”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka” „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Wyprawa Profesora Gąbki”, „Bajki Pana Bałagana” czy „Marceli Szpak dziwi się światu”. Wytwórnia wyprodukowała też filmy pełnometrażowe takie jak „Wielka podróż Bolka i Lolka”, „Porwanie w Tiutiurlistanie” czy Gwiazda Kopernika”.

(źródło i zdjęcie: sfr.com.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content