play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

„Pan Poczta Polska” pisze do sosnowieckich urzędników…

today23 kwietnia 2020

Background

„Pan Poczta Polska” pisze do sosnowieckich urzędników. W nocy na adres Urzędu Miasta w Sosnowcu przyszła korespondencja prawdopodobnie od pracowników Poczty Polskiej, w którym wymaga się przekazania w trybie pilnym danych osobowych blisko 170-ciu tysięcy mieszkańców miasta. Kuriozalny mail nie został przez nikogo podpisany, uwierzytelniony ani zabezpieczony. W związku z tym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podjął kroki prawne zmierzające do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Podobnego zdania jest Państwowa Komisja Wyborcza, która w przesłanym do sosnowieckiego Urzędu piśmie wskazuje, że przesłany w taki sposób wniosek, podpisany 'Pan Poczta Polska’, nie powinien być rozpatrywany. W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców.

W środku nocy został wysłany do sosnowieckiego Urzędu Miejskiego mail, w którym KTOŚ, podpisujący się jako Poczta Polska zwraca się z wnioskiem o przekazanie blisko 170 tysięcy danych ze spisu wyborców. Pan „Poczta Polska” zaznacza, że dane zawierające PESEL, imiona, nazwiska i pełne adresy mają zostać przesłane w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze od otrzymania wniosku. – Nie mamy wiedzy kto tak wrażliwe informacje chce od nas uzyskać. Dlatego też zakładając, że może w tym przypadku dochodzić do możliwości wyłudzenia danych osobowych postanowiliśmy ich nie przekazywać oraz wystąpimy do prokuratury i Urzędu Ochrony Danych Osobowych w celu wyjaśnienia sprawy – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca:

  • cover play_arrow

    „Pan Poczta Polska” pisze do sosnowieckich urzędników… Anna Jurzyca

Kuriozalny mail nie został przez nikogo podpisany, uwierzytelniony ani zabezpieczony. Mało tego, w mailu prosi się o niezabezpieczanie danych żadnym hasłem. Warto podkreślić, że zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695) podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców. – Podobnego jak my zdania jest nawet Państwowa Komisja Wyborcza, która w przesłanym do nas przed południem piśmie wskazuje, że przesyłany przez Pana „Poczta Polska” wniosek nie powinien być rozpatrywany – wyjaśnia prezydent Sosnowca. Wielu mieszkańców pisze do mnie z apelem, by nie przekazywać ich danych poczcie – dodaje prezydent.

 

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content