play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Pandemia pozbawiła dzieci kondycji fizycznej. Nauczyciele WF-u przejdą szkolenie

today13 kwietnia 2021

Background

Nie tylko seniorzy potrzebują aktywizacji po trudnym okresie pandemicznego lockdownu. Okazuje się, że w coraz gorszej kondycji fizycznej są także dzieci. Aby temu zapobiegać rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli w ramach programu „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”.

Już za kilka dni w całej Polsce rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli w ramach programu „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Prelekcje prowadzone przez wykładowców z Akademii Wychowania Fizycznego są bardzo ważne, bo dodatkowe zajęcia WF-u mają pomóc dzieciom wrócić do dawnej sprawności i wzmocnić ich organizmy. Objawy postcovidowe są niestety widoczne – mówi rektor warszawskiego AWF-u, Bartosz Molik:

– To są dosyć niepokojące objawy, które mówią o tym, że dzieci w wieku 9-15 lat, mają objawy zmęczenia, duszności, pojawiają się osłabienia siły mięśniowej, czyli generalnie pogarsza się ich stan kondycji fizycznej. Są to bardzo niepokojące objawy, na które musimy zdecydowanie reagować – my, jako eksperci, rodzice i wszyscy ci, którzy zajmują się sprawnością i kondycją fizyczną dzieci i młodzieży.

Na czym będzie polegać szkolenie dla nauczycieli w ramach projektu uczelni?

– Szkolenie nauczycieli ma być ukierunkowane na trzy obszary: przede wszystkim zapobieganie skutkom hipokinezji, zapobieganie skutkom izolacji społecznej oraz zapobieganie efektom postcovidowym. Będziemy chcieli pokazać konkretne narzędzia, jak pracować z dziećmi, które są w tej chwili w takim, powiedziałbym „etapie kryzysowym”, czyli nie dość, że mają obniżoną kondycję fizyczną, to jeszcze są po kilkunastomiesięcznym okresie hipokinezji – dodaje rektor warszawskiego AWF-u, Bartosz Molik

W praktyce wygląda to tak, że nauczyciele, którzy uzyskają certyfikaty będą mogli się starać o pieniądze dla szkół na dodatkowe zajęcia sportowe. Na Śląsku program koordynuje Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content