play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Perła architektoniczna Katowic w przebudowie ZDJĘCIA

today5 lipca 2021

Background

Rozpoczęła się przebudowa zabytkowego mostu w ciągu ul. Zaopusta nad rzeką Mleczną w Podlesiu. Prace potrwają do końca bieżącego roku.

Most został wpisany do rejestru zabytków i objęty opieką konserwatorską już w 1984 roku. Jest to jedyny zabytkowy most znajdujący się pod zarządem Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, co czyni go unikatowym dla miasta Katowice. Jednak nie był remontowany od lat 90. Z tego powodu władze miasta postanowiły o przebudowie zabytku, aczkolwiek z zachowaniem jego historycznej struktury, aby jak najdłużej mógł służyć mieszkańcom.

Przebudowa oznacza rozbiórkę betonowych gzymsów, istniejącego chodnika i drogi rowerowej na moście oraz dojściach i dojazdach do obiektu. Zostaną również oczyszczone ceglane powierzchnie sklepień, podobnie jak kamienne i betonowe powierzchnie podpór.

Władze postawiły również na odbudowę ścian czołowych mostu, wraz z wykorzystaniem istniejących bloków kamiennych, wykonanie żelbetowej warstwy spadkowej zespolonej z odbudowywanymi gzymsami oraz słupami balustrady. Balustrada natomiast zostanie odtworzona, a konstrukcja skrzydeł obiektu przebudowana. Skarpy nasypu przy obiekcie będą umocnione, a okolice mostu uporządkowane.

W związku z planowaną przebudową, od 12 lipca most będzie całkowicie wyłączony z ruchu pieszego i rowerowego. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu w tym miejscu jak objazdy dla rowerzystów i obejścia dla pieszych.

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content