play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

PGG sfinansuje nowoczesne laboratorium

today15 czerwca 2020

Background

PGG sfinansuje nowoczesne laboratorium.  Dwa tysiące testów dziennie, dwa dni na przebadanie całej kopalni- to wszystko możliwe dzięki nowoczesnemu sprzętowi, które zakupi Polska Grupa Górnicza. Laboratorium na potrzeby PGG powstanie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Sfinansowany sprzęt umożliwi szybkie przeprowadzenie od jednego do dwóch tysięcy testów dziennie w celu wykrycia Covid-19. W ten sposób uda się przebadać pracowników jednej kopalni w ciągu zaledwie dwóch dni. Sprzęt zakupiony przez grupę górniczą to: aparaty detekcyjne i do ekstrakcji, komora laminarna, chłodziarka i dwie zamrażarki laboratoryjne.

Nowoczesne laboratorium sfinansuje PGG. Polska Grupa Górnicza S.A. kupuje sprzęt do nowoczesnego laboratorium wykrywającego koronawirusa:

· Pracownicy będą mieli dostęp do szybkich testów

· Możliwe będzie przeprowadzenie 1-2 tys. testów dziennie

· Przebadanie pracowników jednej kopalni potrwa zaledwie dwa dni!

Laboratorium powstanie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
Polska Grupa Górnicza S.A. podjęła dzisiaj decyzję o sfinansowaniu zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych dla Interdyscyplinarnej Pracowni Diagnostyki Molekularnej katowickiego Sanepidu. Dzięki wsparciu spółki w placówce powstanie nowoczesne laboratorium, które w pierwszej kolejności będzie pracować na potrzeby Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Sfinansowany przez PGG S.A. sprzęt umożliwi szybkie przeprowadzenie 1-2 tys. testów dziennie w celu wykrycia Covid-19. W ten sposób uda się przebadać pracowników jednej kopalni w ciągu zaledwie dwóch dni. – Obecnie priorytetem jest dla nas diagnostyka pracowników, tak aby mogli jak najszybciej i bezpiecznie wrócić do pracy. Dlatego postanowiliśmy zaangażować się w tworzenie nowoczesnego laboratorium, które będzie pracować na potrzeby PGG S.A., ale także całej społeczności Śląska. Dzięki szybkiemu dostępowi do testów będziemy mogli w przyszłości wykluczyć tworzenie się ognisk epidemicznych w kopalniach, zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz zaplanować ciągłość pracy naszych zakładów – mówi Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Laboratorium WSSE w Katowicach jest największym i najważniejszym w województwie ośrodkiem diagnostyki koronawirusa. Odznacza się najwyższym doświadczeniem i biegłością diagnostyczną, a wiarygodność wyników potwierdzona została w 2006 r. certyfikatem Państwowego Centrum Akredytacyjnego.

W warunkach obecnej epidemii, z powodu znacznej liczby zakażeń wśród pracowników przemysłu wydobywczego, katowicki ośrodek stanął przed koniecznością zwiększenia przepustowości laboratorium, które dysponuje w tej chwili tylko jednym zestawem certyfikowanego sprzętu do badań w kierunku Covid-19. Dzięki zaangażowaniu PGG S.A. już niedługo to się zmieni. W skład doposażenia sfinansowanego przez PGG S.A. wejdą m.in. dwa aparaty detekcyjne i aparat do ekstrakcji renomowanych marek Roche i Hamilton z wyposażeniem dodatkowym, komora laminarna, chłodziarka i dwie zamrażarki laboratoryjne.

zdjęcie poglądowe: pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content