play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Piekarskie Centrum Medyczne będzie szkolić ukraińskich studentów

today11 lipca 2022

Background

Piekarskie Centrum Medyczne podpisało porozumienie z Kijowskim Uniwersytetem Medycznym. Dzięki temu studenci będą mogli szkolić się w Piekarach Śląskich.

Zagraniczni studenci mogą odbywać staż i praktykę lekarską w Piekarskim Centrum Medycznym. Małgorzata Smoleń – Prezes PCM podpisała porozumienie z Alexandrem Pokanevych – Prezesem Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego, umożliwiające przyszłym lekarzom szkolenia i praktyczną naukę zawodu w szpitalu miejskim w Piekarach Śląskich. W podpisaniu dokumentów uczestniczyła Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Piekarskie Centrum Medyczne miejscem zdobywania praktycznej wiedzy

Kijowski Uniwersytet Medyczny został założony w 1992 roku i jest pierwszą prywatną uczelnią medyczną w Ukrainie. Aktualnie społeczność Uczelni liczy 900 wykładowców, lekarzy i naukowców, oraz 3759 studentów, w tym 1439 studentów ukraińskich i 1631 studentów zagranicznych z 62 krajów, 19 doktorantów, 38 studentów wydziału przygotowawczego i 632 rezydentów. Studenci uczą się na kierunkach: medycyna, stomatologia, farmacja oraz farmacja przemysłowa. Kijowska uczelnia jest uznanym liderem i zajmuje I miejsce wśród prywatnych instytucji edukacyjnych w Ukrainie.

W celu realizacji praktycznej części programu studiów i rozwijania umiejętności klinicznych, Kijowski Uniwersytet Medyczny współpracuje ze stowarzyszonymi klinikami i szpitalami partnerskimi. W konsekwencji konfliktu zbrojnego i agresji ze strony Federacji Rosyjskiej nastąpiło wiele zniszczeń części obiektów uczelni, między innymi w Charkowie. Kijowski Uniwersytet Medyczny rozpoczął współpracę z zagranicznymi szpitalami aby zapewnić bezpieczeństwo studentom oraz umożliwić dostęp do sprawnie funkcjonującej infrastruktury medycznej i sprzętu. Jednym z takich miejsc jest właśnie Piekarskie Centrum Medyczne. Opiekunem grupy 18 zagranicznych stażystów odbywających praktykę w miejskim szpitalu jest dr n. med. Aleksander Włodarczyk. Staż i praktyki wakacyjne studentów rozpoczęły się w dniu dzisiejszym i potrwają do końca sierpnia, a odbywać się będą na wszystkich oddziałach szpitala.

Piekarskie Centrum Medyczne jest placówką dydaktyczną od ubiegłego roku akademickiego i prowadzi zajęcia praktyczne oraz staże dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarskiego Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content