play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary: Nowe mieszkania dla… Jerzyków. Pomogą w walce z komarami

today16 marca 2021

Background

Piekary Śląskie angażują pomocników w walce z komarami. To ptaki jerzyki. Aby ułatwić im życie  w mieście, zamontowano dla nich specjalne budki lęgowe.

Piekarzanie po zeszłorocznej, letniej pladze komarów, bardzo zdecydowanie poparli pomysł zainstalowania budek lęgowych dla jerzyków. Ze środków Budżetu Obywatelskiego ptakom zafundowano w Piekarach ptasie mieszkania:

– W Piekarach Śląskich zlokalizowano 3 miejsca, w których ptaki będą miały swoje domy. Finalnie budki ulokowano na budynkach DPS, Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 i oraz przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 – mówi reporterowi Radia Piekary Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy piekarskiego magistratu i dodaje, że jerzyki bardzo skutecznie pomagają walczyć z komarami:

– Jerzyki są naturalnym wrogiem komarów. Każdy z ptaków zjada ich dziennie nawet 20 tysięcy. Tym samym pozwolą na naturalne ograniczenie tych nielubianych przez ludzi owadów. Najlepsze efekty daje montowanie kilku budek lęgowych obok siebie na elewacjach wysokich budynków, z ekspozycją na otwartą przestrzeń. W takich warunkach żyjące w koloniach jerzyki gniazdują w naturze – tak też wykonano budki w naszym mieście. 

Budki lęgowe dla jerzyków pojawiły się w Piekarach Śląskich dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Na ten cel wydano 6 tysięcy złotych.

Fot. UM Piekary Śląskie

Autor: Redaktor


0%
Skip to content