play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: 9-letni bohater wezwał pomoc, gdy dorośli nie reagowali

today25 sierpnia 2020

Background

9-letni bohater z Piekar Śląskich wezwał pomoc, gdy dorośli nie reagowali. Kacper nie wahał się ani chwili, widząc na ulicy leżącego mężczyznę natychmiast sięgnął po telefon i wybrał numer alarmowy 112. Dziś chłopczyk wraz z mamą odwiedził Komendę Policji w Piekarach Śląskich.

Ma dopiero dziewięć lat, ale już wie jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Dziewięcioletni Kacper z Piekar Śląskich zachował zimną krew i wezwał pomoc do leżącego mężczyzny, kiedy nikt nie reagował:

Kacper zadzwonił na numer alarmowy 112 i powiadomił dyspozytora, że na drodze, na trawniku leży mężczyzna, który ma obrażenia głowy. Na uwagę zasługuje fakt, że inne osoby przemieszczające się w tym miejscu nie zwróciły uwagi na to, że coś tej osobie może dolegać, być może potrzebuje ona pomocy – mówił Dariusz Dobrzański z piekarskiej policji.

Kacper jak sam mówi, wie jak się zachować w takiej sytuacji:

Zauważyłeś Pana, który leżał obok samochodu, prawie pod nim. Zadzwoniłem na 112 i wezwałem karetkę. Pani pytała, a ja odpowiadałem, jak mam na imię, ile mam lat, gdzie to się wydarzyło i co się stało. W szkole Pani uczyła mnie jak się zachowywać. Każdy powinien się tak zachować.

Dbamy o to by syn wiedział, jak reagować – mówiła nam pani Magdalena, mama Kacpra.

Dzisiaj za swoją postawę Kacper został uhonorowany przez komendanta piekarskiej policji Roberta Klimka:

Chciałbym Ci podziękować za Twoją świetną postawę, za rozsądek i rezolucję. Dzięki Twojej reakcji, całe zdarzenie zakończyło się szczęśliwie. Dziękuję także Pani za takie, właściwe wychowanie syna, to zawsze bardzo przyjemnie wiedzieć, że młody człowiek wie jak się zachować w trudnej sytuacji – mówił nadkom. Robert Klimek, komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich.

Prezydent Piekar Śląskich również była pełna uznania dla chłopca:

Jestem bardzo dumna, że mamy takiego młodego mieszkańca, niejeden dorosły człowiek nie zachowałby się tak wzorowo w podobnym przypadku. Zareagowałeś prawidłowo w stresującej i niebezpiecznej sytuacji, za co bardzo Ci dziękuję. Pani również gratuluje syna i jego postawy, to musi być wielka duma pochwalić się takim dojrzałym dzieckiem – powiedziała Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Ponadto, piekarscy policjanci oprowadzili chłopca po komendzie, gdzie mógł się dowiedzieć jak wygląda praca funkcjonariuszy. Zobaczył również jak wygląda procedura w przypadku przyjęcia zgłoszenia pod numerem 112.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content