play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Kaplica „Maria Hilf” doczekała się remontu

today15 kwietnia 2021

Background

Zapomniany zabytek na pograniczu Piekar Śląskich i Bytomia odzyskuje dawny blask. Mowa o kapliczce Maria Hilf, którą do tej pory opiekowali się wyłącznie społecznicy. Od niedawna kaplica stała się własnością miasta Piekary Śląskie.

Stojąca na granicy Piekar Śląskich i Bytomia zabytkowa kapliczna Maria Hilf odzyskuje dawny blask. Jest już własnością miasta, stąd prace renowacyjne tego zabytku przyspieszyły, mówi zastępca prezydenta Piekar Śląskich Krzysztof Turzański:

– Kapliczka Maria Hilf stała się po wyroku sądu własnością miasta. Walczyliśmy o to wiele lat. Przeznaczyliśmy na nią kilkaset tysięcy złotych, dostaliśmy także dofinansowanie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tej chwili kapliczka Maria Hilf przechodzi pełną renowację. Ostatnio ustalaliśmy kwestię napisu na nowym dzwonie, który będzie odlewany dla tej kapliczki.

Do tej pory o kapliczkę dbali mieszkańcy, którzy sprzątali teren wokół niej. Renowacja kapliczki, która została wybudowana w 1905 roku, kosztuje ponad pół miliona złotych. Wszystko ma być gotowe w czerwcu tego roku.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content