play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Piekary Śląskie: Kapliczka Maria Hilf odzyska należny jej pełny blask

today15 stycznia 2021

Background

Piekary Śląskie: Kapliczka Maria Hilf wreszcie odzyska należny jej pełny blask. Chodź efekt finalny poznamy dopiero z końcem czerwca, to już teraz śmiało można powiedzieć, że batalia o uratowanie kapliczki Maria Hilf w Piekarach Śląskich dobiega końca. Ten wyjątkowy dla miasta i jego mieszkańców zabytek, przejdzie renowację, a teren wokół kaplicy zostanie uporządkowany i zrewitalizowany.

W zeszłym roku ruszyły prace przy renowacji kapliczki Maria Hilf. Jest ona wyjątkowym zabytkiem wzniesionym w 1905 r. w stylu neogotyckim. Całościowy koszt prac to 549 903,10 zł w tym kwota 74 834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Finalny efekt restauracji będzie można zobaczyć z końcem czerwca tego roku.

– Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Przypomnijmy – stojąca na uboczu, odgrodzona od Piekar Śląskich autostradą Kaplica Maria Hilf została na wiele lat zaniedbana i zapomniana. Na szczęście znaleźli się społecznicy, którzy o niej przypomnieli. A w 2019 roku udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Tym samym sięgnąć po dotację na jej renowację.

Co obejmie projekt?

Projekt swoim zakresem obejmuje prace związane z uporządkowaniem, uzupełnieniem i rewitalizacją terenu wokół budynku, a przede wszystkim renowacją i uzupełnieniem ubytków zabytkowej zabudowy kaplicy. Na zewnątrz wykonane będą prace naprawcze, remont układów konstrukcyjnych budynku (fundamenty, ściany nośne i dach), a także renowacja elewacji (uzupełnienie, remont, czyszczenie, rekonstrukcja, scalanie kolorystyczne oraz zabezpieczenie). Na szczycie pojawi się też nowy dzwon.

Spory zakres prac czeka również wnętrze budynku: renowacja ścian, sklepienia, posadzki oraz detali architektonicznych. Odtworzona zostanie także stolarka okienna i drzwiowa. Ponadto zaplanowano wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej, w tym oświetlenie, alarm i monitoring. Jednym słowem kapliczka przejdzie kompleksowy remont.

Kapliczka Maria Hilf usytuowana jest na szlaku, którym przejeżdżał Jan III Sobieski ruszający w 1683 r. na odsiecz Wiednia. Stojąca na uboczu, odgrodzona od Piekar Śląskich autostradą została na wiele lat zaniedbana i zapomniana. Pierwsza poprawa losu przyszła za sprawą akcji Dekanalnego Duszpasterstwa Akademickiego – Piekary Śląskie i Piekarni Inicjatyw. Społecznicy, młodzież z piekarskich szkół, a także Zakład Gospodarki Komunalnej, rozpoczęli porządkowanie terenu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, od kilku lat w tym miejscu mogły się odbywać nabożeństwa majowe.

Teraz kapliczka Maria Hilf wreszcie odzyska należny jej pełny blask.

Informację na temat kapliczki na stronie piekarskiwerk.pl

Fot: UM Piekary Śląskie

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content