play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Odżyło wspomnienie linii tramwajowej nr 8

today25 października 2021

Background

Tramwaje w Piekarach Śląskich są już tylko wspomnieniem. W ostatnim czasie podczas remontu ul. Bytomskiej natknięto się na dawne szyny, które przypomniały mieszkańcom o niegdyś kursujących „banach”.

O tym, że w Piekarach Śląskich kursował kiedyś tramwaj nie pamiętają już młode pokolenia mieszkańców. Dawna linia nr 8 była najstarszą na Górnym Śląsku. Dziś pozostało po niej tylko wspomnienie.

To jest też wpisanie się w dziedzictwo kulturowe i historyczne Piekar Śląskich. Dobrze osobom, które już nie pamiętają, że ten tramwaj tutaj jeździł, przypomnieć, pokazać, że najstarsza linia tramwajowa na Górnym Śląsku, bo przecież zaczęła kursować już w 1894 roku, biegła właśnie tutaj do Piekarach – mówił naszemu reporterowi radny, Łukasz Ściebiorowski.

Podczas prac remontowych na ul. Bytomskiej natknięto się na szyny, które są pozostałością po wspomnianej linii. W mieście natychmiast zrodził się pomysł, aby upamiętnić „ósemkę”.

Gdzieś tam w sercu pozostaje żal, że tą linię wiele lat temu zlikwidowano. Dowód na to jak wielu mieszkańców jeszcze ją pamięta, jest to, że spośród pocztówek, które kiedyś wydaliśmy, właśnie ta pocztówka z wagonikiem z numerem 8 cieszyła się największym powodzeniem – opowiada nam Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Miasto zadba o pamięć o dawnej linii tramwajowej nr 8. Na razie nie wiadomo w jaki sposób zostanie to zrealizowane, ale pewne jest, że zostaną do tego wykorzystane fragmenty torowiska z ul. Bytomskiej.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content