play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Ostrzeżenie dla hodowców drobiu

today14 stycznia 2020

Background

Adam Drewniok, powiatowy lekarz weterynarii, zwraca się z apelem do wszystkich hodowców drobiu z Piekar Śląskich. W Polsce odnotowano ogniska ptasiej grypy i dlatego osoby, które mają duże lub małe hodowle drobiu, powinny zajmować się nimi szczególnie uważnie i przestrzegać wszystkich zasad higieny.

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, by woda i karma podawane kurom, kaczkom, gęsiom czy indykom były nieskazitelnie czyste. Pojenie i karmienie ptactwa należy przeprowadzać pod zadaszeniem. Dlaczego? By odchody przypadkowo przelatującego nad posesją dzikiego ptactwa nie zabrudziły ani wody, ani karmy. Wirus ptasiej grypy roznosić się może bowiem właśnie przez odchody dzikich ptaków.

Powiatowy lekarz weterynarii uspokaja, że do tej pory nie odnotowano, by ludzie zarażali się wirusem ptasiej grypy. Jednak należy zachować najwyższą ostrożność, ponieważ wybuch choroby powoduje niesłychanie szybkie i duże straty w hodowli ptactwa (oraz dla właściciela hodowli) oraz może skutkować zakazem handlu mięsem drobiowym.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content