play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Piłkarze z Senegalu w końcu zawitają do miasta

today27 stycznia 2022

Background

Akcja zainicjowana przez policyjną profilaktyk po 3 latach przeciwności w końcu dojdzie do skutku. Młodzi piłkarze z Senegalu zawitają na piekarskiej ziemi. W drugiej połowie lipca planowany jest I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej U12-U14. Akcję między innymi honorowym patronatem objął Śląski Związek Piłki Nożnej.

Pomysł na całą akcję zrodził się już w 2019 roku. Wówczas policyjna profilaktyk prowadziła w szkołach prelekcje na temat rasizmu pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy równi-powiedz NIE rasizmowi”. Wspólnie z tancerzem Paco, który pochodzi właśnie z Senegalu, wpadli na pomysł organizacji w Piekarach Śląskich turnieju piłki nożnej, w którym udział wezmą młodzi chłopcy- podopieczni jednej ze szkolnych drużyn z miasta Tivaouane w Senegalu.

Piekarska komenda wspólnie z Urzędem Miasta podjęły czynności zmierzające do zorganizowania przedsięwzięcia. Początkowo wyjazd młodych piłkarzy do Polski w 2019 roku miał sfinansować senegalski sponsor, który jednak kilka dni przed wylotem wycofał się z pomocy. Nad projektem zawisły czarne chmury. Mł. asp. Aleksandra Zydyk jednak nie poddała się i wspólnie z wolontariuszami założyła „zrzutkę” na pokrycie kosztów przelotu.

Po zebraniu odpowiednich środków pieniężnych plany znów legły w gruzach. Tym razem przylot młodzików na dwa kolejne lata pokrzyżowała pandemia COVID-19, a także wprowadzone w związku z nią ograniczenia.

Po 3 latach batalii z przeciwnościami akcja ma szansę na realizację. W ubiegły piątek w Urzędzie Miejskim w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie, w którym udział wzięła m.in. Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich podinsp. Robert Klimek, a także Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Podczas spotkania zostały ustalone szczegóły dotyczące organizacji w drugiej połowie lipca na terenie Piekar I Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego, w którym udział wezmą młodzi piłkarze z Polski, Senegalu jak również Czech.

Prowadzone działania oraz relacje na bieżąco można śledzić w mediach społecznościowych Senegal Welcome to Piekary.

Źródło: KMP Piekary Śląskie

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content