play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Piekary Śląskie: Policja i KAS przejęły „lewy” towar. Mógł być niebezpieczny

today8 czerwca 2021

Background

Wspólne działania bytomskiej policji i Śląskiej Izby KAS doprowadziły do przejęcia kontrabandy. Gdyby towary składowane w Piekarach Śląskich trafiły na rynek, to strata jaką poniósłby skarb państwa wyniosłaby niemal 230 tysięcy złotych.

Garaż jako kryjówka

Do zdarzenia doszło w Piekarach Śląskich. Funkcjonariusze śląskiej KAS oraz bytomskiej policji prowadzili wspólne działania kontrolne. Przy jednym z garaży mundurowi zauważyli dwóch mężczyzn, którzy zachowywali się podejrzanie. Jak się okazało w samochodzie oraz garażu znajdowały się nielegalne wyroby tytoniowe.

W wyniku przeszukania garażu oraz miejsc zamieszkania mężczyzn ujawniono i zabezpieczono  197 kg tytoniu do palenia niewiadomego pochodzenia oraz  8659 szt. papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. Mężczyźni znajdujący się na miejscu zdarzenia zostali zatrzymani do sprawy celem ustalenia sprawcy. Jeden z mężczyzn przyznał się do posiadania całości zabezpieczonego towaru. Nielegalne wyroby tytoniowe trafiły już do magazynów śląskiej KAS, teraz sprawą zajmie się  komórka dochodzeniowo-śledcza Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Wprowadzenie na rynek tytoniowej kontrabandy naraziłoby Skarb Państwa na stratę w wysokości blisko 230 tysięcy złotych tytułem niezapłaconych podatków.

Spleśniałe liście tytoniu

Wprowadzanie do obrotu wyrobów pochodzących z niewiadomych źródeł to straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Dodatkowo pamiętajmy, że kupując „lewy” towar, nigdy nie mamy pewności jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla organizmu. W nielegalnych fabrykach wykorzystuje się często zanieczyszczone, spleśniałe liście tytoniu, co znacznie zwiększa ryzyko związane z paleniem. Takie trefne wyroby charakteryzują się znacznie wyższym poziomem substancji smolistych, nikotyny, tlenku węgla, ołowiu, kadmu i arszeniku.

 

Źródło: Śląska KAS

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content