play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Skradzione samochody warte prawie PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH. Zatrzymano 11 osób

today20 stycznia 2021

Background

Cztery odzyskane samochody o łącznej wartości blisko pół miliona złotych – to wynik działań kryminalnych z Piekar Śląskich oraz miejscowej prokuratury. Dzięki wnikliwej pracy policjantów w ramach śledztwa zarzuty usłyszało 11 osób z województwa śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie o wartości ponad 100 tysięcy złotych.

Od 2017 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich byli zaangażowani w śledztwo, prowadzone przez Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich, dotyczące przerabiania znaków identyfikacyjnych pojazdów.

Sprawę zapoczątkowało ujawnienie przez kryminalnych samochodu, który mógł pochodzić z kradzieży. Z ustaleń śledczych wynika, że w pojeździe skradzionym w Niemczech zmieniono numer vin, po czym zarejestrowano go w naszym kraju. Od tego czasu policjanci wspierani przez miejscową prokuraturę szukając kolejnych poszlak, analizowali zebrany materiał dowodowy, przesłuchiwali świadków oraz utrzymywali kontakt z niemieckimi organami ścigania. Sprawdzanie następnych tropów pozwoliło stróżom prawa dotrzeć do kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder.

Zarzuty dotychczas usłyszało jedenaście osób mieszkających w województwie śląskim, małopolskim i wielkopolskim. Podejrzanym w wieku 29-66 lat śledczy zarzucają łącznie 18 przypadków dopuszczenia się paserstwa, fałszywych zeznań oraz oszustwa polegającego na wyłudzeniu pieniędzy od ubezpieczalni w związku ze zgłoszoną fikcyjną kradzieżą pojazdu wartego ponad 100 tysięcy złotych. W ramach prowadzonego śledztwa mundurowi odzyskali cztery skradzione samochody o łącznej wartości blisko pół miliona złotych. Trzy z nich zostały skradzione na terenie Niemiec, natomiast jeden w 2015 roku w Dąbrowie Górniczej. Na poczet przyszłych kar i grzywien w ramach śledztwa u podejrzanych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 100 tys. zł.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content