play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Standardy wyższe, finansowanie to samo. Sytuacja Szpitala Miejskiego

today13 kwietnia 2021

Background

To jakby „przesiąść się z Malucha do Mercedesa, a zarobki mieć ciągle na tym samym poziomie” – mówi o sytuacji piekarskiego Szpitala Miejskiego prezydent miasta Sława Umińska-Duraj. Sytuacja Finansowa Piekarskiego Centrum Medycznego jest krytyczna.

Nowy budynek, nowoczesny sprzęt i opieka na najwyższym poziomie. Tak od kilku lat funkcjonuje Szpital Miejski w Piekarach Śląskich. Niestety placówka znalazła się w dramatycznej sytuacji finansowej. Pieniądze z Narodowego Fundusz Zdrowia w ramach kontraktu są niewystarczające i miasto, które jest właścicielem szpitala musi do niego dopłacać i to nie mało, bo w zeszłym roku było to 20 milionów złotych:

– Tak nie da się efektywnie prowadzić tak nowoczesnej placówki. Kontrakt trzeba urealnić, dostosować do płac personelu, uwzględnić wszystkie podwyżki jakie przez te miesiące i lata miały miejsce i przede wszystkim docenić, że włożyliśmy ogromny wysiłek w to, aby w stu procentach spełniać wymagania Ministerstwa Zdrowia – konkluduje prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

W Piekarskim Centrum Medycznym prace właśnie rozpoczęła nowa prezes Małgorzata Smoleń, która potwierdza fatalną sytuację placówki:

– Szpital na dzień dzisiejszy nie ma płynności finansowej. Żyjemy tak naprawdę tylko dzięki dokapitalizowaniu placówki przez miasto, które zabezpiecza nam środki, żebyśmy mogli zapłacić poprzednie, przeterminowane tzw. zobowiązania wymagalne. Na dzień dzisiejszy to co otrzymujemy w ramach kontraktu z NFZ nie pokrywa nam w stu procentach kosztów wynagrodzeń.

Wczoraj w Piekarach Śląskich odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której jednogłośnie podjęto uchwałę z apelem do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie trudnej sytuacji szpitala.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content