play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Szpital Miejski przygotowany na koronawirusa

today3 lutego 2020

Background

Piekarskie Centrum Medyczne jest przygotowane na wypadek pojawienia się pacjentów zakażonych koronawirusem. Jest już odpowiedni sprzęt, odzież i pomieszczenia przeznaczone do ewentualnej izolacji.

Monitorowane i systematycznie przeglądane są wewnętrzne procedury na wypadek pojawienia się wirusa. – Działamy racjonalnie, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i Ministerstwa Zdrowia i na bieżąco śledzimy ich aktualizacje – mówi lek. med. Przemysław Michalski z piekarskiej placówki.

Szpital posiada szereg procedur określających warunki izolacji kontaktowej, jak i oddechowej. Przeprowadzono także przegląd posiadanego sprzętu.-Mamy specjalne maski zabezpieczające przed bakteriami i wirusami, odzież ochronną – dodaje Michalski.

W tej jednostce lekarze apelują o wzmożoną higienę rąk. Woda i mydło potrafią zabić nawet do 90% bakterii znajdujących się na skórze. Warto także skorzystać ze środków do dezynfekcji, jak żel czy spray, które mają deklarowaną na etykiecie wysoką skuteczność wobec wirusów. Te środki skuteczne działają na wirusy osłonkowe, czyli m.in. na koronawirusy.- Należy pamiętać, że na dłoni każdego człowieka może gromadzić się aż 150 różnych gatunków bakterii i wirusów. Przenoszą się one na ręce po kontakcie z niemal wszystkimi przedmiotami – dodaje dr. Michalski.

Wirus szybko atakuje. Występuje gorączka powyżej 38 stopni, objawy grypopodobne oraz, charakterystyczny dla tej infekcji, suchy kaszel i duszność. Szczególnie u osób z obniżoną odpornością lub przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego może się rozwinąć pełnoobjawowa postać infekcji koronawirusa łącznie z zapaleniem płuc i niewydolnością oddechową. Osoby nieobciążone poważnymi schorzeniami mogą przebyć tę infekcję jedynie z objawami, jak przy zwykłym przeziębieniu. Zgodnie z wytycznymi, zachorowanie na tę infekcję podejrzewać można jedynie u osób podróżujących z Chin lub z bezpośrednim kontaktem z takimi osobami. W takim przypadku należy od razu i bezpośrednio udać się do szpitala z oddziałem zakaźnym (np. Bytom, Chorzów), gdzie wprowadzona zostanie obserwacja i pełna diagnostyka.

-Należy podkreślić, że w istocie, służby medyczne są zaskoczone szybkim tempem rozprzestrzeniania się tego wirusa, ale śmiertelność jest relatywnie niska, jak dotąd nie przekracza 2,1% zachorowań i dotyczy głównie osób w starszym wieku i z poważnymi chorobami przewlekłymi.

Źródło: Piekarskie Centrum Medyczne

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content