play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Piekary Śląskie: Wspólna operacja dwóch piekarskich szpitali

today4 marca 2021

Background

Kobieta w zaawansowanej ciąży złamała nogę. Trudną operację wspólnie przeprowadzili lekarze z dwóch piekarskich szpitali – Miejskiego i Urazówki. Trzeba było zachować wyjątkowe środki ostrożności.

Pacjentka była w 29 tygodniu ciąży. Po doznaniu urazu kości udowej trafiła do Szpitala Chirurgii Urazowej. Było to poważne złamanie w okolicy stawu biodrowego. Lekarze z Urazówki zajmują się często podobnymi przypadkami, ale tym razem okoliczności były szczególne, ze względu na zaawansowaną ciążę pacjentki.  Pod względem ortopedycznym zajęli się nią lekarze ze Szpitala Chirurgii Urazowej, natomiast lekarze z oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego zakwalifikowali kobietę do operacji i w jej trakcie dbali o dobro dziecka.

– Połączenie sił naszych anestezjologów przy wsparciu doktora z oddziału położniczego była niezbędna ze względu na przeprowadzenie tego zabiegu. Jest to rzadkość. Stres około urazowy, potem około operacyjny, wymaga odpowiednich działań, żeby go zminimalizować – mówił reporterowi Radia Piekary doktor Jacek Hermanson z piekarskiej Urazówki.

Trzeba było też ograniczyć środki farmaceutyczne, które mogłyby zaszkodzić dziecku i nie dopuścić do przedwczesnego porodu:

– Jeżeli chodzi o leki, które mają negatywny wpływ na dziecko – bardzo mało takich leków ta pacjentka otrzymała. Głównym powikłaniem i problemem mogło być to, że stres około urazowy mógł spowodować poród przedwczesny – tłumaczył doktor Dariusz Piecha, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego.

Na szczęście podczas operacji nie pojawiły się żadne komplikacje. Przyszła mama została już wypisana ze szpitala i w domu czeka na poród.

 

fot. Facebook/Piekarskie Centrum Medyczne

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content