play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Znalezione (nie) KRADZIONE! Przywłaszczył sobie aż 7000 złotych!

today29 lipca 2021

Background

Piekarscy kryminalni zatrzymali 56-latka podejrzanego o przywłaszczenie portfela z zawartością gotówki w wysokości blisko 7000 złotych. Mężczyzna podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanego mu czynu. Gotówka na szczęście wróciła do prawowitego właściciela.

 

We wtorek, 27 lipca, funkcjonariusze Piekarskiej Policji, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie portfela wraz z gotówką.

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłą sobotę. Wtedy to jednemu z mieszkańców Bytomia podczas wchodzenia do samochodu wypadł portfel z zawartością gotówki w wysokości blisko 7000 złotych.

Niestety zguba trafiła w ręce nieuczciwego znalazcy. Dzięki zabezpieczonemu monitoringowi oraz wnikliwej pracy piekarskich kryminalnych ustalono, iż sprawcą zdarzenia jest 56-letni mieszkaniec Piekar Śląskich.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut przywłaszczenia mienia. Natomiast gotówka wróciła do prawowitego właściciela.

Należy pamiętać, że według:

  • Kodeksu cywilnego:

Art. 183.

§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

  • Kodeksu karnego:

Art. 284

§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • Kodeksu wykroczeń:

Art. 119.

§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1. można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content