play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pielęgniarki o protestach: „Uważamy, że to konieczne”

today18 listopada 2020

Background

Czują się oszukane i pozostawione same sobie w pracy z chorymi. Pielęgniarki grożą protestem i domagają się opublikowania ustawy covidowej. Deklarują, że jeśli  zajdzie taka potrzeba to podejmą decyzję o strajku generalnym.

[rekama]

Informację potwierdza  Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych:

-Zarząd Krajowy na posiedzeniu podjął decyzję i jednogłośną uchwałę o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów w skali ogólnopolskiej. Jak również jeśli będzie konieczność to podjęciu decyzji o strajku generalnym. Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych w tej chwili staje się coraz częstsze. Jest to konieczne również chociażby ze względu na fakt, że sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy, którą to zmianą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100% dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID- 19. Uważamy, że jest to karygodne. Apelowaliśmy do premiera rządu o powstrzymanie tych zmian– komentuje Krystyna Ptok.

Pielęgniarki dodają, że na zapowiedziach nie koniec. Przygotowały bowiem konkretne postulaty i będą oczekiwać ich spełnienia.

-Mamy dość ignorowania nas przez kolejny rząd. Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę z COVID-19. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę kierowniczą w podmiotach leczniczych. Wzywamy do troski o pozostający w zatrudnieniu, pracujący ponad ludzkie siły personel. –dodaje Krystyna Ptok.

Sytuacja pielęgniarek jest krytyczna. W pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło ich więcej niż w pierwszej połowie roku.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content