play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pielgrzymi licznie przybyli do Piekar Śląskich

today29 maja 2022

Background

Tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej przyciągnęła tysiące pielgrzymów z różnych stron kraju. Przybyli do Piekar Śląskich pieszo, rowerami czy samochodami.

Tegoroczna pielgrzymka, która odbyła się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” nie mogła obyć się bez nawiązań do najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy – akcje ratunkowe w śląskich kopalniach czy sytuacja uchodźców z Ukrainy wybrzmiewały dziś szczególnie donośnie.

Pielgrzymi podążali do Piekar Śląskich

Podczas homilii wygłoszonej do zebranych kluczowym tematem była rodzina.

– Nie wstydź się nigdy swojej rodziny – mówił w homilii abp Jan Romeo Pawłowski.

Odnosząc się do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego zaznaczył, że ludzie są w nieustannej podróży, której celem jest niebo.

– Powinno nam może być smutno, że Jezus odchodzi, ale my wiemy że z nami zostaje, że jest, tutaj dzisiaj jest z nami, bo zapewnił: gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich. I wiemy, że Jego Wniebowstąpienie było potrzebne także dla nas, bo przygotował nam miejsce w Niebie, w Domu Ojca – podkreślał, przemawiając do zebranych.

Istotne miejsce w rozważaniach abp. Pawłowskiego zajęły rodzina, relacje rodzinne i dom jako miejsce będące ostoją bliskich sobie ludzi. Zachęcał też do pielęgnowania i wzmacniania więzi rodzinnych. Nie zabrakło też odniesień do Ojczyzny i wartości patriotycznych.

– Choćby nie była idealna ty bądź dumny, że ją masz, że w niej jesteś kochany i uczysz się kochać. Nie wstydź się nigdy swego ojca i matki, choćby byli słabi, niezaradni, biedni, prości. Nie wstydź się swoich korzeni, bo bez nich ty nie masz sensu, nie byłoby Ciebie. Nie wstydź się tej ziemi, tego Narodu, tego języka, tej naszej biało-czerwonej, nie wstydź się, że jesteś Polakiem, że tu masz swoje korzenie i sens życia. Bądź dumnym patriotą, czyli człowiekiem który miłuje ten kraj i tych ludzi – mówił abp Pawłowski.

Odnosząc się do trwającej obecnie wojny w Ukrainie, podkreślił, że wszyscy wezwani są do pokoju.

– Każda wojna, nawet najbardziej okrutna i bezsensowna, ma swój koniec, ta na Ukrainie też się skończy, oby jak najprędzej. Ale żeby budować przyszłość nie wystarczy się dogadać, podpisać traktaty. Trzeba żyć pokojem, być człowiekiem pokoju, mieć pokój we własnym sercu, w życiu, w rodzinie. Zacznijmy zatem od nas samych – podkreślił.

Przejmujące słowa o tragedii w śląskich kopalniach

W imieniu wszystkich pielgrzymów, w szczególności zaś Braci Górniczej, Matkę Bożą powitał Aleksander Szymura, dyrektor ds. pracy kopalni Pniówek. Odniósł się zarówno do tragicznych wydarzeń, do których doszło w śląskich zakładach wydobywczych, jak i wojny na Ukrainie.

– Dlaczego? Dlaczego przed miesiącem zginęło tylu naszych kolegów-górników w kopalniach Pniówek i Zofiówka? Dlaczego osierocili swoje dzieci, rodziny i najbliższych, pozostawiając po sobie ogromną pustkę, ból i smutek? – pytał w swoim wystąpieniu.

Odnosząc się do obecnej sytuacji związanej z bestialskimi walkami na terenie Ukrainy powiedział:

– Maryjo, powiedz, dlaczego jesteśmy świadkami okrutnej wojny w Ukrainie, barbarzyńskiej przemocy i współczesnej wędrówki ludów? Dlaczego nasze siostry i bracia z Ukrainy musieli w pośpiechu opuścić własną ojczyznę? – mówił.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content