play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Tysiące kobiet w Piekarach Śląskich! Pielgrzymka wróciła na kalwaryjskie wzgórze

today22 sierpnia 2021

Background

Tysiące pątniczek przybyło dziś do Piekar Śląskich, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Jak same mówią – taka jest tradycja!

Niestety rok temu przerwana przez pandemiczne ograniczenia. Tym razem jednak nic nie stanęło na przeszkodzie i pielgrzymka stanowa kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbyła się zgodnie z planem.

-Pełne wiary, nadziei i dobrego samopoczucia, że  znów jesteśmy w Piekarach. Raz w roku trzeba to miejsce odwiedzić, by nabrać sił na cały następny rok – mówiły Radiu Piekary pątniczki.

 

Liturgii przewodniczył i wygłosił homilię biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Wcześniej w słowie społecznym do wiernych przemówił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Jak zaznaczył hierarcha, to od kobiet ma zależeć

-jak będą przebiegały procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego. Dlatego bądźcie czujne – zaapelował metropolita.

Zjazd kobiet do Piekar Śląskich odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Panie przybywają wtedy na kalwaryjskie wzgórze, by modlić się o szczęście, zdrowie czy opiekę dla siebie i swoich najbliższych. W ubiegłym roku, z powodu pandemicznych ograniczeń, było to niemożliwe. Dziś tysiące kobiet skorzystało z okazji:

-Jest cudownie! Gdy była pandemia to był płacz, rozpacz bo nie mogłam tutaj być. Dziś przyszłam pieszo z Piaśnik, aby podziękować za łaski i prosić Matkę Boską Piekarską o więcej. To jest nasza „mateczka”! Do niej przychodzimy – jak to mamy…- mówiły naszej reporterce uczestniczki pielgrzymki.

Arcybiskup Wiktor Skworc w słowie społecznym do pątniczek odniósł się także do zmian gospodarczo-społecznych regionu oraz nawiązał do walki z pandemią oraz szczepień na COVID-19. Zapewnił, że „Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień”.

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content