play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich. Ważne informacje organizacyjne

today28 maja 2021

Background

Po rocznej przerwie pielgrzymi wracają do Piekar Śląskich. W najbliższą niedzielę – 30 maja, odbędzie się Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Powrót na Piekarskie Wzgórze

W zeszłym roku tradycyjne pielgrzymki stanowe mężczyzn i kobiet się nie odbyły z powodu pandemii koronawirusa. Teraz wydarzenie się odbędzie, ale liczba pielgrzymów będzie ograniczona:

– Ze względu na wciąż niestabilną sytuację epidemiczną w regionie, liczba pielgrzymów na Piekarskim Wzgórzu została ograniczona do 10 tysięcy osób. Wierni powinni wcześniej zgłosić chęć udziału w pielgrzymce w swoich parafiach, w celu otrzymania opaski, która będzie umożliwiała wejście do wyznaczonego sektora. Pielgrzymi będą zobowiązani do zachowania odpowiedniego dystansu, a także używania maseczek zasłaniających usta i nos – tłumaczy ksiądz Tomasz Wojtal, Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Katowickiej.

Zmianą jest także to, że w tym roku nie będzie pieszych pielgrzymek do Piekar Śląskich:

– Wydział Duszpasterski Archidiecezji Katowickiej zachęca do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego. Szczególnie to zaproszenie kierujemy do osób zaszczepionych i tych, które w ostatnim czasie pokonały chorobę. W tym roku nie planujemy organizowani pielgrzymek pieszych. Ci, którzy pozostaną w domach będą mogli uczestniczyć w pielgrzymce w sposób zdalny, poprzez transmisję telewizyjną i radiową.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Tradycyjna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekarskiego Sanktuarium odbędzie się już w najbliższą niedzielę. To dzień, w którym ze zmianami muszą się liczyć kierowcy, bo dojdzie do zmian w organizacji ruchu.

Już w sobotę 29 maja od godziny 17.00  wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym. Zakaz będzie obowiązywał do 30 maja do 18.30.

Utrudnienia w ruchu kołowym będą występowały w centrum miasta w ciągu całego dnia 30 maja. Zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał w godzinach od 7.00 do 18.30 od skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II.

Handel

Są też tradycyjnie przepisy dotyczące handlu ulicznego. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ulicy Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pod Lipami do skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki dotyczące działalności handlowej przy ulicy Bytomskiej oraz informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Generała Jerzego Ziętka od skrzyżowania z ulicą Bytomską do ulicy Papieża Jana Pawła II.

Służby

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać piekarska policja. Przygotowane będą też dwa ambulanse pogotowia z Piekarskiego Centrum Medycznego – Szpital Miejski pod wezwaniem świętego Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ulicy Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski”.

Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ulicy Karola Miarki.

Przed bramą wzgórza kalwarii ustawiony będzie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym będzie można oddać krew. Gest ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

 

fot. Facebook/@SanktuariumPiekary 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content