play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej już w niedzielę

today27 maja 2022

Background

Tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja, czyli 29 maja 2022 roku, pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Kolejny raz, o czym informowaliśmy we wtorek, Kalwaryjskie Wzgórze pełne będzie pielgrzymów z całej Polski, a Piekary Śląskie staną się duchową stolicą regionu. Do miasta pielgrzymować będą liczni goście. Warto przypomnieć, że na przestrzeni lat wśród pątników znaleźli się w przeszłości m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców – kluczowe informacje

Tegoroczna pielgrzymka będzie transmitowana – zarówno przez telewizje (TVP Polonia, TVP Katowice), jak i stacje radiowe. Będzie także relacjonowana w internecie przez Parafię Imienia NMP i Św. Bartłomieja.

  • Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy
9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego
11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu
13.45 – Godzina ewangelizacyjna ze św. Józefem i bł. ks. Janem Machą
15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem abp. koadiutora Adriana Galbasa SAC.

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 29 maja wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 28 maja od godziny 17.00 do 29 maja do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie można zaparkować? Wyznaczono trzy lokalizacje:

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary,
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami),
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 29 maja.

Komunikacja miejska

29 maja w godzinach 7.00 – 18.00 nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content