play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

today21 sierpnia 2022

Background

Pątniczki uczestniczące w tegorocznej Pielgrzymce Stanowej Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich wspólnie modliły się o zdrowie, szczęście i łaski dla siebie i najbliższych.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w niedzielę, 21 sierpnia i przyświecało jej hasło “Posłani w pokoju Chrystusa”. Mszę św. odprawił biskup warmiński ks. Józef Górzyński. Do Piekar Śląskich przybyły tysiące kobiet i dziewcząt.

Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

Frekwencja podczas wydarzenia, które na stałe wpisało się w historię miasta była wysoka, co widać na fotografiach:

Pielgrzymkę zapoczątkowała modlitwa różańcowa – Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo do wiernych wygłosił abp. Wiktor Skworc.

– Drogie, Kochane Pątniczki, wszystkie Was serdecznie witam na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich, u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej! Podczas zawieruchy wojennej i powojennej, pod nieobecność mężczyzn, to Wy bierzecie na siebie odpowiedzialność za losy rodzin i ich przetrwanie, bierzecie na siebie także odpowiedzialność za wiarę i za Kościół. Po Europie rozlała się fala uchodźców. Większości z nich – a mówimy tu o ponad 5 milionach osób – udzieliliśmy przynajmniej czasowej gościny. Media mówią, że zostaliśmy „mocarstwem humanitarnym”, bo nie budujemy dla nich obozów, tylko otwieramy serca i domy– powiedział abp. Wiktor Skworc.

Mszę Świętą celebrował i jednocześnie homilię wygłosił bp. Józef Górzyński, biskup warmiński.

– Na pytanie: „Czy tylko nieliczni będą zbawieni?” Pan Jezus nie odpowiada ani twierdząco, ani przecząco – nie daje się wciągnąć w teoretyzowanie, ale też nie udziela odpowiedzi wymijającej. Podejmuje ten temat w sposób jak najbardziej konkretny i skierowany bardzo osobiście do rozmówców. Jakby chciał powiedzieć każdemu osobiście, aby skupił się na tym, by sam nie zmarnował zbawienia, by dołożył starań, bo zbawienie nie dzieje się z automatu. Napomina: “Pamiętajcie, że nic nie pomoże zachowywanie pozorów, jeśli serce nie jest prawe, jeśli czyny nie są sprawiedliwe”. Nie liczy się bowiem „staż przynależności” ani do starego, ani do nowego przymierza, ale uczciwość w osobistej relacji z Bogiem – mówił w trakcie homilii bp. Józef Górzyński.

Pielgrzymkę zakończyły nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka.

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy to organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po pierwszej koronacji Piekarskiego Obrazu w 1925 roku nastąpił ogromny wzrost popularności Sanktuarium. Stąd też w 1933 roku postanowiono zorganizować tam trzeci diecezjalny zjazd Sodalicji Mariańskich, który odbył się 3 września. Bp Stanisław Adamski, który był inicjatorem zjazdu, wysunął wtedy propozycję, aby przekształcić sodalicję z luźnych zespołów przyparafialnych w jedną zwartą organizację diecezjalną. Elementem scalającym miała być coroczna pielgrzymka – dzień skupienia, mający odbywać się zawsze w odpust na Wniebowzięcie. Z roku na rok liczba uczestników powiększała się, na odpust zaczęły przybywać wszystkie kobiety, niekonieczne zrzeszone w sodalicji. W ten sposób narodziła się tradycja, która choć niedługa przed wojną, odżyła tuż po jej zakończeniu i trwa po dziś. Tak jak w latach poprzednich wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe, zaś akcję poboru krwi prowadzili przedstawiciele HDK Julian.

W obchodach udział wzięły Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Natalia Ciupińska-Szoska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Do Matki Bożej Piekarskiej w tym szczególnym dniu pielgrzymowały także Dorota Tobiszowska – senator RP oraz Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Zabrza.

 

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content