play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Pieniądze na żłobki w województwie Śląskim

today25 lutego 2020

Background

35,5 mln złotych trafi w tym roku do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa śląskiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Maluch+”. Podczas wizyty w naszym regionie wiceministrowi towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewoda Jan Chrząszcz.

„Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby podsumować wszystkie programy społeczne, które są realizowane od 2016 roku, w zasadzie z końcem nawet 2015 roku w województwie śląskim. […] Te kwoty są naprawdę imponujące […] sama kwota przeznaczona na program „Rodzina 500+” to jest 3 mld 300 mln zł za 2019 rok”, podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

„W tegorocznej edycji programu „Maluch+” utworzymy ok. 24,8 tys. miejsc w 817 instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3. Z tego 3030 nowych miejsc opieki powstanie w województwie śląskim”, powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

„Maluch+” 2020 w województwie śląskim

„Maluch+” w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę na Śląsku. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:

  • 35,5 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych z województwa śląskiego, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
  • w województwie powstanie dokładnie 3 030 nowych miejsc opieki nad maluchami;
  • powstanie 6 placówek w gminach, w których do tej pory nie działał żłobek czy klub samorządowy.

Zadowolenia z wyników konkursu nie kryje wiceminister Stanisław Szwed. „Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju”, mówi. „Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu żłobka czy klubu. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi”.

Promesy dla samorządów

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie śląskim było to odpowiednio 517 placówek i ok. 17,5 tys. miejsc opieki.

Jak podkreślił wiceminister Stanisław Szwed: „Realizując działania na rzecz rodzin, samorządy nie mogą być pozostawione same sobie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje programy wspierające politykę prorodzinną władz lokalnych. Wśród tych programów są między innymi „Maluch+” oraz „Rodzina 500+”.

Podczas spotkania wiceminister podsumował też działania resortu rodziny dedykowane osobom starszym. „Naszym celem jest długofalowa i systemowa poprawa sytuacji finansowej rencistów i emerytów. W ten sposób dzielimy się z osobami starszymi owocami wzrostu gospodarczego. To nasz dług wdzięczności”, mówił.

W lutym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których kierownictwo resortu podsumowuje działania na rzecz rodzin, osób starszych czy niepełnosprawnych.

(źródło: katowice.uw.gov.pl, fot.: fot. A. Księżnik)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content