play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pierwsza placówka na Śląsku, która zdecydowała się na taką rehabilitację pacjentów po koronawirusie

today17 grudnia 2020

Background

Fizjoterapeuci, ortopedzi i neurolodzy z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach czekają na pacjentów, którzy chcą szybciej wrócić do zdrowia po przebytej chorobie COVID-19. To pierwsza placówka na Śląsku, która zdecydowała się na taką rehabilitację. Mogą skorzystać z niej pacjenci nie tylko z naszego regionu.

– Mamy informacje ze szpitali, gdzie powstały oddziały covidowe, że pacjenci, którzy opuszczają taki oddział, są bardzo osłabieni, mają problemy z koncentracją, polineuropatię, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej – mówi Norbert Komar, dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty”. Tymczasem nasi specjaliści od lat znani są z tego, że pomagają stanąć na nogi pacjentom z zaburzeniami ortopedyczno-neurologicznymi – dodaje.

Repty” nawiązały współpracę ze szpitalami chorób płuc w Pilchowicach i Orzeszu. Tam leczeni są ludzie z COVID-19, mają pełną diagnostykę, lekarze pulmonolodzy wiedzą najlepiej czy zmiany w płucach pozwalają na podjęcie rehabilitacji i nie są dla pacjenta niebezpieczne  mówi Norbert Komar.Najlepiej, by skierowania na taką rehabilitację wystawiali lekarze pulmonolodzy nie tylko z tych placówek.

 

 

Niemniej nie wszyscy z potwierdzonym SARS-CoV-2 leżeli na oddziałach covidowych i wymagali specjalisty chorób płuc. Skierowanie na rehabilitację w naszym ośrodku może wydać także lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, o ile uzna, że pacjent wymaga rehabilitacji – dodaje Sylwia Romanowska, kierownik Działu Fizjoterapii GCR „Repty”.

O tym, jakie zastosować leczenie, decyduje na pierwszej wizycie lekarz. Może to być indywidualna kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, seanse w kriokomorze, zabiegi krioazotem, ćwiczenia w basenie  wyjaśnia Sylwia Romanowska. W uzasadnionych przypadkach możemy zaproponować pacjentowi także inhalacje.

Plan pocovidowej rehabilitacji w GCR rozpisany jest na serię 10 wizyt. Pacjent ma zajęcia i zabiegi 2-3 godziny dziennie przez 2 tygodnie. Jeśli woli, może skorzystać z L-4, niemniej może też umawiać się na zabiegi w godzinach popołudniowych. Zajęcia odbywają się od 7.00 do 18.00 w Poradni Rehabilitacyjnej, Dziennym Ośrodku Rehabilitacji oraz w ramach programów unijnych „Sercu na ratunek” oraz „Stawiam na zdrowie”.

– Często dochodzą do nas sygnały, że pacjenci opuszczający oddziały covidowe potrzebują pomocy psychologa – mówi dyrektor Norbert Komar.  Jeśli zajdzie taka potrzeba, również ją zaproponujemy –zapewnia.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content