play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Tarnowskie Góry: Kwietne łąki ubarwią kolory miasta

today28 maja 2020

Background

Tarnowskie Góry: Kwietne łąki ubarwią kolory miasta.  W mieście powstaną kolorowe dywany obsiane polnymi kwiatami.  Miasto gwarków przyłącza się do akcji prowadzonej przez wiele miast nie tylko na Śląsku, której celem jest zazielenianie betonowych wielkomiejskich przestrzeni. W tym roku ze względu na suszę nie będą koszone także miejskie nieużytki, co ma sprzyjać lepszemu retencjonowaniu wody oraz bioróżnorodności.

W Tarnowskich Górach kwietne łąki ubarwią kolory miasta. Pierwsza łąka została posiana w okolicach Domu Kultury Jubilat w Starych Tarnowicach. Na skwerze oprócz trawy wysiano kwiaty polne takie jak:  mak polny, chaber bławatek, złocień właściwy i ślaz piżmowy.

Powierzchnia założona na terenie wybudowanego przed rokiem przez miasto parku to 550 m kw, natomiast kolejna łąka powstaje przy ul. Opatowickiej – ok 400 m kw.

Na Osiedlu Przyjaźń wśród traw widoczne są już gatunki roślin typowo łąkowych jak: wyka polna, żmijowiec zwyczajny, mak polny, nawłoć, dziewanna, koniczyna, cykoria. – Ograniczenie koszenia na tym terenie pozwoli na wysiew nasion i rozprzestrzenianie się gatunków kwietnych na powstałych trawnikach – informuje Adam Mrugacz, naczelnik miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska dodając, że w mieście ograniczone zostało ponadto koszenie gminnych terenów zielonych. – Będzie to sprzyjało bioróżnorodności oraz poprawi retencję wody ograniczając wysychanie tych terenów – wyjaśnia Mrugacz.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content