play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Pierwsze wybudzenie w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji

today6 lutego 2020

Background

Pierwsze wybudzenie ze śpiączki w „Reptach”. Wybudzony został 19 letni pacjent.

Mało kto wie, że w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Tarnowskich Górach, od lipca działa Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki. 28 stycznia  doszło tam do pierwszego w historii wybudzenia pacjenta. 19 letni mężczyzna trafił do ośrodka w listopadzie. W stan śpiączki zapadł wskutek wypadku komunikacyjnego.

Aktualny stan pacjenta

– Aktualny stan pacjenta oceniamy jako dobry. Jest przytomny, odpowiada na pytania. Wraz z asekuracją fizjoterapeuty i z pomocą balkonika, pacjent jest w trakcie nauki chodupotwierdza Anna Blaszkowska, Koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach.

Od momentu wybudzenia 19-latek może pozostać w Ośrodku jeszcze przez 30 dni. Po upływie tego czasu, decyzją rodziny wróci do domu, gdzie będzie kontynuował leczenie. Niezbędna będzie także dalsza rehabilitacja.

Za sukces odpowiada wielu specjalistów

Za sukces wybudzenia odpowiada zespół specjalistów Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, w skład którego wchodzą m.in. lekarz, fizjoterapeuta, pielęgniarka, neurologopeda, neuropsycholog oraz opiekun medyczny. Opracowali oni, a następnie wspólnie realizowali indywidualny plan opieki nad pacjentem. Stan pozostałych pacjentów przebywających w Ośrodku jest stabilny. Są oni poddawani stymulacji wielozmysłowej oraz kinezyterapii.

Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki w Tarnowskich Górach posiada aktualnie dwa wolne miejsca. Placówka zachęca rodziny chorych oraz pracowników ochrony zdrowia do zapoznania się ze szczegółami terapii. Wykaz dokumentów niezbędnych do przyjęcia pacjenta w stanie śpiączki znajduje się na stronie internetowej Szpitala. Dodatkowe informacje można również uzyskać mailowo pod adresem repty@repty.pl, a także telefonicznie pod numerami 32 39 01 371.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content