play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Siemianowice Śląskie

Pierwszy raz wybrzmiał hejnał Siemianowic Śląskich

today23 czerwca 2022

Background

Hejnał Siemianowic Śląskich wybrzmiał dziś pierwszy raz. To wynik konkursu, który został ogłoszony w kwietniu przez tamtejszy magistrat.

W kwietniu informowaliśmy jako pierwsi o konkursie, którego przedmiotem było wyłonienie twórcy hejnału Siemianowic Śląskich. Wszystko poszło zgodnie z planem i wyłoniono twórcę. Dziś, dokładnie w 90-lecie nadania praw miejskich Siemianowicom Śląskim można było usłyszeć utwór – jeden z symboli miasta – pierwszy raz.

Hejnał Siemianowic Śląskich

Siemianowice Śląskie obchodzą w tym roku swoje 90-lecie. Z okazji jubileuszu powstała koncepcja ogłoszenia konkursu na hejnał (sygnał) miasta. Nie jest to pierwszy utwór traktujący o Siemianowicach Śląskich. Pierwszy – „Siemianowice – fajne miasto jest” wykonała Ruta Kubac. Później, z okazji 70-lecia nadania praw miejskich, powstała płyta i piosenka „Siemianowice mają serce”, do której powstania przyczynili się lokalni artyści. To jednak nie wszystko. W tym roku swój utwór pod tytułem „Czy godocie, czy mówicie” przygotowali chórzyści Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku . Hejnał jest najważniejszym osiągnięciem w tym zakresie. W ramach konkursu, wyznaczonym czasie, wpłynęło 89 propozycji. Jury wydało jednomyślny werdykt. Zwycięzcą okazał się Adam Szewczyk z utworem „Wolność”.

Pierwsze wykonanie hejnału

I właśnie dziś, dokładnie w 90. rocznicę nadania Siemianowicom Śląskim praw miejskich, dokładnie w samo południe, „Wolność” zabrzmiała po raz pierwszy. Uroczystość zainaugurował chór „La, Le, Le” Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Następnie głos zabrał prezydent Rafał Piech oraz przedstawiciel Jury – Marek Urbańczyk. Prezentacji utworu przysłuchiwała się reporterka Radia Piekary Marta Mosiołek:

Po wysłuchaniu hymnu oficjalnie przedstawiono autora. W jego imieniu w uroczystości uczestniczyła Magda Anioł-Szewczyk, której główną nagrodę w wysokości 5.000 zł wraz z Prezydentem Miasta wręczył fundator nagrody Prezes Zarządu ZTE Sp. z o.o. – Jacek Panasiuk.

Fot. Marta Mosiołek

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content