play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pierwszy taki przypadek na świecie! Zakażona dwoma wariantami- Alfa i Beta- jednocześnie

today12 lipca 2021

Background

Od początku pandemii, coś co budzi jeszcze większą grozę od samego wirusa, to jedynie jego liczne mutacje. Alfa, Beta, Delta i Lambda- coraz to nowe wariacje tworzą się z prędkością światła. Aczkolwiek, czy możliwe jest, aby zarazić się dwoma wariantami jednocześnie? Naukowcy ostrzegają, że niestety tak.

Pierwszy taki przypadek odnotowano w Belgii, gdzie w marcu zmarła 90-letnia kobieta. Badania wykazały, że zaraziła się dwoma mutacjami koronawirusa: Alfa i Beta, czyli wariantem brytyjskim i południowoafrykańskim.

Niestety staruszka nie została zaszczepiona. Lekarze podejrzewają, że została zarażona przez dwie chore osoby. Według BBC to pierwszy udokumentowany przypadek zakażenia dwoma mutacjami jednocześnie. Potem podobne przypadki zgłaszały służby sanitarne w Portugalii i Brazylii. Stan 90-latki nagle się pogorszył. Pięć dni później zmarła.

Obecnie w Europie najszybciej rozprzestrzenia się wariant Delta. Jak podaje WHO, w zeszłym tygodniu mutacja ta była odpowiedzialna za 33 procent zakażeń na kontynencie. Delta jest o 60 procent bardziej zaraźliwa niż Alfa i już teraz odpowiada za połowę zakażeń w Niemczech, Holandii i Belgii. Zdaniem naukowców Delta pod koniec sierpnia będzie mutacją dominującą w całej Europie.

Dzisiejsze dane w Polsce odrobinę uspokajają. Odnotowano 44 przypadki zakażeń, w tym dwa z nich wykryto na Śląsku i na szczęście obyło się bez ofiar.

Niestety, na danych epidemicznych z polski cieniem kładą się te z innych krajów Europy. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w wielkiej Brytanii zaraziło się ponad 381 tysięcy osób, zaś w Hiszpanii aż 154 tysiące.

Coraz głośniej mówi się też o nadejściu czwartej fali w Polsce. Prognozy sięgają połowy sierpnia. Stąd jedynym ratunkiem wydają się szczepienia.

Liczba w pełni zaszczepionych przekroczyła 15, 100 miliona  osób. Natomiast tych, którzy przyjęli przynajmniej jedną dawkę, to 31, 5 miliona osób.

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content