play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Maszynista uznany za winnego śmierci

today17 lutego 2021

Background

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Maszynista został skazany na rok w zawieszeniu za śmiertelne potrącenie siedzącej na torach 84 letniej kobiety.

Do tragicznego zdarzenia doszło w grudniu 2018 roku, o czwartej nad ranem, na szlaku kolejowym między Rybnikiem a Raciborzem. Maszynista przekonywał, że nie widział sędziwej kobiety na torach i nie miał szans na zatrzymanie pociągu. Była w ciemnym ubraniu, o tej porze w grudniu jest jeszcze ciemno, a na torach trwały prace remontowe.

Eksperyment procesowy na którego podstawie śledczy wykazali, że skazany maszynista miał szanse zatrzymać pociąg w porę odbył się w czerwcu – w warunkach kompletnie nie odpowiadających tym z momentu zajścia tragicznego zdarzenia.

Maszynista, który przepracował na kolei 33 lata został skazany na rok w zawieszeniu. Oznacza to, że nie mógł nadal wykonywać zawodu. To bezprecedensowy wyrok skazujący maszynistę po tego rodzaju wypadku.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Raciborzu oburzony jest Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. Jego szef Leszek Miętek zapowiedział walkę o oczyszczenie maszynisty z zarzutów.

W sprawie złożono już apelację.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content