play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń. Czy czeka nas trzecia fala?

today15 lutego 2021

Background

-Nie chciałbym żeby Krupówki były miejscem rozpoczęcia się trzeciej fali koronawirusa w Polsce. – Tak weekendowe obrazki z górskiej stolicy Polski skomentował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Słowa ministra to reakcja na zamieszczane w Internecie filmy z ulic Zakopanego. W materiałach widać wyraźnie, że turyści nie przestrzegają restrykcji. Byli blisko siebie i bez maseczek. Szef resortu zdrowia w nawiązaniu do tych zachowań zaapelował dziś o rozsądek i odpowiedzialność:

– Nie chciałbym żeby ten wysiłek medyków, którym jeszcze raz i przy każdej okazji będę dziękował, został zniweczony przez tak głupie zachowania. Takie głupie, nieodpowiedzialne zachowania. Jeżeli chcemy pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania biznesu. To oczywiście takie zachowania przekreślają takie możliwości.

Minister Niedzielski zapowiedział jednocześnie, że takie incydenty mogą doprowadzić do ponownego zaostrzenia restrykcji. Tylko w miniony weekend w powiecie tatrzańskim wystawiono ponad 160 mandatów. Przeszło 120 z nich dotyczyło niestosowania się do epidemicznych obostrzeń.

Wzrosty liczb w statystykach

Ponad 2,5 tys.  zakażonych koronawirusem minionej doby w dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia. Poniedziałek to, już klasycznie,  dzień gdy liczby są niższe, ponieważ w niedzielę robi się mniej testów. Tym razem zrobiono ich ponad 22 tysiące.
Jak wiemy piątkowe złagodzenie obostrzeń jest warunkowe. Co oznacza, że jest zależne od epidemicznych danych. Choć dziś są nieco niższe niż w ostatnich dniach to okazuje się, że w ogólnym rozrachunku mamy do czynienia ze wzrostem. Koronawirusowe liczby tak podsumował dziś Minister Zdrowia Adam Niedzielski:

– Patrząc na cały ostatni tydzień ta średnia liczba dziennych przypadków zwiększyła się do poziomu 5544. A tydzień wcześniej średnia tygodniowa wynosiła 5256. Jest to tak naprawdę pierwszy tydzień kiedy ta średnia liczba dziennych przypadków zwiększyła się i to zwiększenie jest zauważalne. To nie są małe wahania rzędu 1%. To jest zwiększenie liczby o blisko 5%.

Na Śląsku minionej doby wykryto 146 przypadków. Zmarły dwie osoby.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content