play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem

today4 czerwca 2021

Background

Od początku czerwca funkcjonują zmiany w przepisach ruchu drogowego, zakładające między innymi zwiększenie zakresu pierwszeństwa pieszych przed pojazdami.

Jest ważna uwaga – nie dotyczy to tramwajów, choć trzeba mieć też na względzie sytuację, gdy pieszy jest już na przejściu. Tu nadal motorniczy musi pierwszeństwa ustąpić. Gdy jednak pieszy zbliża się do przejścia przez torowisko, lub spaceruje deptakiem to musi ustąpić pojazdowi szynowemu.

Argumenty przedstawia Andrzej Zowada z Tramwajów Śląskich: – Nie jest to (…) czyjeś „widzi mi się” ani chęć utrudnienia życia pieszym. Przepis wynika z tego, że jest pewna zasadnicza różnica między tramwajem a samochodem, która ma tu decydujące znaczenie. I dodaje: –  Uśredniając – samochód waży 2 tony i z prędkości 50 km/h zatrzyma się po 10 metrach, a jego 4 pasażerów zapiętych w pasy poczuje tylko szarpnięcie. Tramwaj waży 60 ton i do zatrzymania potrzebuje 50 metrów, a przy gwałtownym hamowaniu kilkudziesięciu pasażerów się przewróci, kilkudziesięciu innych uderzy o elementy wyposażenia wnętrza lub wpadnie na siebie. Ktoś może poważnie ucierpieć. Dlatego to nie pieszy, lecz tramwaj ma pierwszeństwo! Również na deptaku, po którym kursują tramwaje, mówi A.Zowada.

Poza tramwajami, ogólna zasada mówi o szczególnej ostrożności w rejonie pasów i pierwszeństwie pieszych przed samochodami, już wtedy gdy zbliżają się do przejścia. Z drugiej strony, pieszy na pasach nie może używać komórki, słuchawek czy innych urządzeń rozpraszających jego uwagę.

źródło/foto: Tramwaje Śląskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content