play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pingwiny już mieszkają w Śląskim ZOO. Wiosną pojawią się na wybiegu (zdjęcia)

today17 lutego 2020

Background

Po ponad 40 latach nieobecności, do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wróciły… pingwiny. Przyjechały już 28 stycznia, ale nie informowano o tym wcześniej, żeby zapewnić im spokój podczas aklimatyzacji.

Teraz ptaki czują się już coraz lepiej i mają coraz większy apetyt. Pierwszy stres minął, mówi Sabina Cieśla-Nobis, kierownik sekcji „Ptaki”….

 • cover play_arrow

  Pingwiny już mieszkają w Śląskim ZOO. Wiosną pojawią się na wybiegu (zdjęcia) Adam Grabałowski

Po kilkunastu dniach, pingwiny są bardziej „wyluzowane”, zaprzyjaźniły się z opiekunami i chętniej przyjmują pokarm. Każdy z nich codziennie zjada ok. 1 kg ryb – głównie śledzi i szprotek.

 

Do ogrodu w Chorzowie, ze słowackich Koszyc przyjechało 11 pingwinów Humboldta. Zamieszkały w nowym pawilonie i gdy tylko zrobi się cieplej, będzie można je oglądać. Na razie pracownicy ZOO robią wszystko, żeby poczuły się jak najlepiej.

 • cover play_arrow

  Pingwiny już mieszkają w Śląskim ZOO. Wiosną pojawią się na wybiegu (zdjęcia) Adam Grabałowski

Niebawem do  Śląskiego ZOO,  powinny przyjechać  kolejne osobniki, które trafią tu z ogrodu zoologicznego na Węgrzech. Być może Chorzów stanie się w przyszłości istotnym ogniwem w procesie odtwarzania zagrożonego gatunku?

Pingwiny Humboldta są ptakami ciepłolubnymi (w naturalnych warunkach mieszkają na oceanicznym wybrzeżu Peru), więc nie bardzo pasują do upowszechnionego wizerunku zwierząt strefy polarnej. W Śląskim ZOO mają do dyspozycji zupełnie nowy pawilon i wybieg z basenem, mówi Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego…

 • cover play_arrow

  Pingwiny już mieszkają w Śląskim ZOO. Wiosną pojawią się na wybiegu (zdjęcia) Adam Grabałowski

Pingwinów jeszcze nie można oglądać na zewnątrz. Powody są dwa: aklimatyzacja i zbyt niskie temperatury powietrza. Wg szacunków, ptaki pojawią się na wybiegu w marcu.

Co do „pingwiniego” obiektu, jego budowa zakończyła się w listopadzie 2019 r. Powstał w sąsiedztwie małpiarni i wybiegu nosorożców. To budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym w sezonie letnim obserwować będzie można zwierzęta. Zza wzmocnionej szyby, możliwe będzie też oglądanie ich  pod wodą.

Koszt inwestycji? Ponad 5 mln zł. Pingwiny będzie można oglądać tylko na wybiegu i w basenie. Nie będzie można wejść do pawilonu. Znajdują się tam urządzenia niezbędne do obsługi oraz pomieszczenia, w których na czas ewentualnej choroby czy zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Pingwiny spędzą tam również czas jesienno zimowych chłodów.

11 pingwinów, które już są w chorzowskim ZOO to 4 samice i 7 samców.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content