play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Pionierski zabieg w UCK w Katowicach

today19 maja 2020

Background

Pionierski zabieg polegający na przywróceniu drożności przewodu żółciowego przeprowadzili lekarze z Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. Powodem interwencji medycznej był zastój żółci, powodujący żółtaczkę, co uniemożliwiało chorej chemioterapię.  Jest to pierwszy tego typu zabieg przeprowadzony na Śląsku. Dzięki tej metodzie pacjentce już po kilku dniach spadł poziom bilirubiny, dzięki czemu mogła zostać skierowana na dalsze leczenie onkologiczne. Przeprowadzony przez zespół pod kierownictwem  dr.  Piotr Wosiewicza małoinwazyjny zabieg endoskopowy, daje nadzieję innym pacjentom  na wdrożenie  leczenia onkologicznego oraz znaczną poprawę jakości życia, przy niewielkim ryzyku istotnych powikłań. Po wykonaniu zabiegu poziom bilirubiny pacjentki poddanej zabiegowi, po kilku dniach wrócił do normy.

Pionierski zabieg to wykonanie endoskopowej choledochoduodenostomii, polegającej na wytworzeniu połączenia światła dwunastnicy z głównym przewodem żółciowym. Takie połączenie umożliwia przywrócenie drożności przewodu żółciowego ze światłem przewodu pokarmowego, co skutkuje normalizacją stężenia bilirubiny, które jest niezbędne do włączenia leczenia onkologicznego. W niektórej grupie chorych onkologicznych u których dochodzi do utrudnienia spływu żółci do dwunastnicy czyli fizjologicznej drogi wyprowadzania żółci z wątroby, dochodzi do obturacji tej drogi czyli zatkania mówiąc prostszym językiem. To generuje zastój żółci i pojawia się żółtaczka. Aby włączyć leczenie systemowe czyli leczenie onkologiczne tzw. Chemioterapię, pacjent nie może mieć żółtaczki. Przez zastój chora była pozbawiona możliwości włączenia leczenia onkologicznego. Warunkiem tego by włączyć to leczenie było odbarczenie drogi żółciowej czyli wytworzenie w jakiś sposób połączenia między przewodem żółciowym a przewodem pokarmowym lub przezskórne zespolenie odprowadzenia żółci, tak by ta bilirubina czyli marker mierzący żółtaczkę wrócił do poziomu, który umożliwi wdrożenie chemioterapii. Technika przezskórna jest mało komfortowa, ona jest skuteczna ale pacjent pozostaje z drenem wychodzącym ze ściany jamy brzusznej a to wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości życia. Standardowa technika ECPW u tej chorej nie wchodziła w grę bo choroba nowotworowa jest dość zaawansowana, nie byliśmy w stanie uzyskać akcesu do dróg żółciowych. Zdecydowałem o tym, żeby wykonać ten dość innowacyjny zabieg, który polega na wytworzeniu tzw. przetoki pomiędzy opuszką dwunastnicy czyli pierwszą częścią dwunastnicy a poszerzonym przewodem żółciowym powyżej guza, który uciskał drogę żółciową i uniemożliwiał spływ żółci. W przeciągu kilku dni parametry bilirubiny wróciły do normy i mogliśmy przekazać pacjentkę do leczenia onkologicznego. Na dzień dzisiejszy pacjentka ma kontynuowane leczenie onkologiczne, czuję się dobrze- mówi dr n. med. Piotr Wosiewicz, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W trakcie zabiegu wykorzystano wizualizację echoendoskopową, fluoroskopową oraz obraz endoskopowy. Jako bypassu użyto częściowo powlekanej, metalowej, samorozprężalnej protezy typu WallStent biliary średnicy 10 mm i długości 40 mm firmy Boston Scientific.

Standardową procedurą medyczną, której celem jest udrożnienie nacieczonego przez nowotwór, głównego przewodu żółciowego jest zabieg cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW). Nierzadko zaawansowanie choroby nowotworowej powoduje, że tradycyjne ECPW nie jest możliwe, a więc nie rozwiązuje problemu klinicznego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest chirurgiczne zespolenie przewodu żółciowego z pętlą jelita cienkiego lub mało skuteczny i dający znaczny dyskomfort, skutkujący pogorzeniem jakości życia pacjenta, drenaż przezskórny. Wydaje się, że optymalną alternatywą jest wykonanie małoinwazyjnego, bezpiecznego i skutecznego zabiegu choledochoduodenostomii.

Pionierski zabieg przeprowadził dr n. med. Piotr Wosiewicz wraz z zespołem w składzie: dr Mateusz Chapuła oraz dr n. med. Tomasz Marek przeprowadził unikatowy zabieg endoskopowego zespolenia przewodu żółciowego z opuszką dwunastnicy. Zabieg został wykonany w Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Przy zabiegu współpracowali: anestezjolog – Dariusz Szykowski; pielęgniarki endoskopowe Katarzyna Lubecka oraz Małgorzata Kowalczyk; pielęgniarka anestezjologiczna Bożena Siemieniuk.

źródło i fot. CKU

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content