play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

PIT z ZUS nie tylko dla emeryta i rencisty

today6 lutego 2020

Background

PITy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko dla emerytów i rencistów. ZUS rozpoczął już wysyłkę druków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpisuje trzy deklaracje podatkowe.

Emeryci, renciści a także osoby na chorobowym, macierzyńskim i opiekuńczym – z deklaracją podatkową wypełnioną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysyłka druków już ruszyła.

Inny formularz dla osób korzystających

Każdy, kto otrzymywał w ubiegłym roku świadczenie, otrzyma dokument z ZUS. To kilka grup osób, wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS na Śląsku, Beata Kopczyńska.

 • cover play_arrow

  PIT z ZUS nie tylko dla emeryta i rencisty Adam Złotorowicz

ZUS deklaruje, że roześle wszystkie deklaracje do 1 marca.

Komu świadczenie i jakie?

Deklaracje podatkowe otrzymują nie tylko emeryci i renciści, ale także osoby będące na zasiłku przedemerytalnym, zasiłku chorobowym, macierzyńskim, czy opiekuńczym, jak również osoby dostające rodzicielskie świadczenie uzupełniające (Mama 4+). W zależności od tego, czy jesteśmy emerytem, czy też pobieraliśmy tzw. świadczenie krótkoterminowe, albo czy rozliczamy się sami bądź z małżonkiem, otrzymamy inny formularz.

 • PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.
 • PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację tę otrzymają również m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, albo też złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A
 • PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Rozliczenie do końca kwietnia

„Przypominam, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2020 r. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego”, dodaje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content