play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Pociągi wróciły na linię Goleszów – Cieszyn

today5 września 2022

Background

Po 9 latach pociągi znów jeżdżą po linii Skoczów – Goleszów – Cieszyn. To duże ułatwienie dla mieszkańców, studentów, turystów. Pasażerowie mogą korzystać z wygodnych stacji Cieszyn i Goleszów oraz komfortowych przystanków Cieszyn Uniwersytet, Bażanowice i Goleszów Górny. Kończą się też prace na linii Skoczów – Wisła. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych to 460 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych.

Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych jest lepszy dostęp do kolei oraz wygodne połączenie do Cieszyna. Po 9 latach znów możliwe jest podróżowanie pociągiem z Goleszowa do Cieszyna. Ten odcinek składy pokonają w 11-12 minut. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów wynosi ok. 90 min., co jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów, turystów. Rozkład jazdy jest dostępny na plakatach, Portalu Pasażera oraz na stronie przewoźnika.

W stacji Cieszyn przebudowano dwa perony, co wpływa na większy komfort podróżowania. Obiekty podwyższono i wyposażono w wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie i tablice informacyjne. Nawierzchnia peronów jest antypoślizgowa. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się korzystają z pochylni. Wygoda podróżowania będzie zapewniona także ze stacji Goleszów oraz przystanków Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (kiedyś Mnisztwo). Ten ostatni został przesunięty około 1,5 km i znajduje się teraz w dogodniejszej dla uczniów i studentów lokalizacji.

Na całym szlaku Goleszów – Cieszyn wymieniono prawie 10 km toru i sieci trakcyjnej. Pociągi jeżdża z prędkością do 80 km/h. Przebudowa objęła 11 przejazdów kolejowo-drogowych i 2 przejścia dla pieszych wraz z urządzeniami zabezpieczającymi. Zostało zrewitalizowanych lub przebudowano prawie 40 obiektów inżynieryjnych.

Inwestycja jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe także na odcinku Bronów (Chybie) – Wisła Głębce. Pociągi kursują po nowym torze od Bronowa do Skoczowa, a pasażerowie wsiadają i wysiadają z pociągu na nowym przystanku Skoczów Bajerki oraz przebudowanych peronach na stacjach Pierściec i Skoczów, a także na przystankach Chybie Mnich i Zaborze. Prace na trasie Goleszów – Wisła Głębce zakończą się w listopadzie br.

Foto i źródło: PKP PLK

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content