play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

PKP: Przebudowa bezkolizyjnych skrzyżowań na linii Trzebinia – Czechowice

today16 lipca 2020

Background

Wiadukt w Kaniowie będzie przebudowany. To kolejne z 28 bezkolizyjnych skrzyżowań na linii Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, które obejmuje modernizacja. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ma zapewnić bezpieczniejszy przejazd pociągów i sprawniejszą komunikację drogową. W efekcie skorzystać mają pasażerowie.

Wiadukt w Kaniowie jest niezbędny dla przejazdu pociągów między stacjami Brzeszcze i Czechowice-Dziedzice. Po przebudowie dwuprzęsłową konstrukcję zastąpi wyższy i szerszy, jednoprzęsłowy obiekt. Ma zapewnić sprawne kursowanie pociągów. Kierowcy dzięki poszerzeniu obiektu, płynnie przejadą pod torami po dwóch pasach ruchu. Piesi zyskają 2-metrowy chodnik. Wykonawca w połowie lipca rozpoczął prace. Zdemontuje stare elementy obiektu i wybuduje nowy wiadukt. Prace przeprowadzone będą najpierw na jednym torze, później na drugim. Roboty uwzględniono w konstrukcji rozkładu jazdy

Modernizacja 28 wiaduktów dla sprawnych i bezpiecznych przejazdów między Trzebinią, Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami. Wykonawca pracuje przy bezkolizyjnych skrzyżowaniach w Chrzanowie nad ul. Zbożową oraz w Czechowicach-Dziedzicach nad ul. Pionkową. Prace obejmą także wiadukty w Chełmku, Oświęcimiu, Brzeszczach, Jawiszowicach. Dzięki inwestycji PLK zmodernizowane obiekty zapewnią nie tylko sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją. W niektórych lokalizacjach, poszerzenie jezdni pod wiaduktem ułatwi także system komunikacji drogowej w miejscowościach i na terenie, przez który przebiega linia kolejowa.

Z trasy Katowice – Kraków krótsze i komfortowe podróże do Oświęcimia i na południe

Efektem inwestycji na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice (nr 93) będą krótsze podróże. Czas przejazdu skróci się prawie o połowę do ok. 40 minut. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe – 80 km/h. Będzie wyższy standard podróżowania dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów.

Na linii wykonawca usuwa stare tory oraz wyeksploatowane elementy linii kolejowej. W ich miejsce będą montowane nowe. Inwestycja obejmuje wiadukty, mosty, tory, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania.

Kaniów – zmiany w komunikacji drogowej

Ze względu na szeroki zakres robót ruch samochodowy jest skierowany objazdem ulicami Czechowicką, Krzywolaków, Wincentego Witosa, Olchowa i Młyńską. Dla pieszych jest zapewnione przejście przez teren budowy.Inwestycja realizowana z projektu: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi 686 518 646,97 PLN (netto).

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content