play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Planetarium Śląski Park Nauki – kolejna umowa. Za rok otwarcie

today4 listopada 2020

Background

Analogowy projektor gwiazd, multimedialne projektory cyfrowe, nowy ekran, nagłośnienie – zupełnie nowe urządzenia znajdą się na wyposażeniu modernizowanego Planetarium Śląskiego. Powstaje tu Park Nauki. Właśnie podpisano kolejną umowę (wartość ok. 14 mln zł) na realizację przedsięwzięcia.

– Pomimo trudnego czasu walki z COVID-19, podpisujemy kluczową dla modernizacji Planetarium Śląskiego umowę. (…) Jestem przekonany, że wizyta w Planetarium Śląskim, już w nowej odsłonie, będzie bardzo ciekawą propozycją na atrakcyjne spędzenie czasu, przekonuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

– Jest to jedna z 30 realizowanych już umów na modernizację Planetarium Śląskiego, na przyszły rok zaplanowanych jest jeszcze 9 postępowań. Prace zaawansowane są w 40%. Za rok będziemy cieszyć się z nowego Parku Nauki (…), przypomina Izabela Domogała, członek zarządu województwa.

Na wyposażenie sali projekcyjnej trafi optyczno-mechaniczny projektor analogowy o średnicy 50 cm. Będzie usytuowany w samym sercu 23 metrowej sali projekcyjnej. Pozwoli wyświetlić 9 500 gwiazd widocznych gołym okiem, a dodatkowo ponad milion obiektów, składających się na obraz Drogi Mlecznej. Zostaną również zainstalowane ruchome projektory planet, Księżyca i Słońca.

Na system projekcji cyfrowej złoży się 10 projektorów 4K, które po połączeniu wszystkich obrazów pozwolą na pokrycie całej kopuły ruchomym obrazem w rozdzielczości 8K. Wszystkie będą ze sobą zintegrowane tak, aby możliwa była projekcja hybrydowa (połączenie systemu analogowego z cyfrowym). Na tradycyjny, analogowy obraz nieba, będzie można nałożyć inne: granice gwiazdozbiorów, ich wyobrażenia starożytne lub współczesne, obiekty głębokiego kosmosu itd.

Ekran będzie zbudowany z perforowanej blachy aluminiowej o grubości 1 mm. To wymóg podyktowany przepisami przeciwpożarowymi. Przedtem był płócienny. Perforacja zajmie ok. 22-23% powierzchni ekranu, która przekracza 830 m2. Będzie wykonana otworami o średnicy 1,6 mm rozstawionymi co 3,2 mm. Bez tego dźwięk w zamkniętej przestrzeni mógłby być nieprzyjemny. Zostanie również odtworzona historyczna panorama okolicznych miast, dobrze znana bywalcom Planetarium.

W nowym budynku oprócz astronomii będą prezentowane także zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdzie się także miejsce na pracownie i sale konferencyjne.

Eksponaty interaktywne będą niespotykane w innych tego typu miejscach. Np. w specjalnych pokojach klimatycznych będzie można sprawdzić jak wilgotność powietrza wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa: będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. W Parku Nauki zamontowany zostanie symulator pozwalający przeżyć wirtualny lot w kosmos.

W ramach projektu zakupiono też mobilne planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza główną salą, a także testowanie nowych produkcji, przygotowywanych przez zespół Planetarium Śląskiego. Ciekawostka: na głównym budynku zamontowano nowe płyty dolomitowe, które zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków, pochodzą z Libiąża. To ten sam kamień, z którego wykonana była stara elewacja. Teraz nie jest jednak kładziona na zaprawie, tylko na kotwach. Między ścianą a płytą położono wełnę mineralną, aby budynek stał się energooszczędny. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

Po zakończeniu robót budowlanych i wyposażeniu obiektu w urządzenia specjalistyczne, Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m2. Większa jego część będzie się mieścić pod ziemią. Osoby odwiedzające Planetarium, będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż ścieżek tematycznych.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków samorządu województwa i budżetu państwa. Wartość całej inwestycji przekroczy 154 mln zł. Ponad 93 mln udało się pozyskać z unijnego budżetu, blisko 47 mln zł stanowi wkład własny.

źródło/foto: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content