play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Plebiscyt na książkę historyczną rozstrzygnięty. Książka o Ruchu Chorzów zwycięska

today5 lutego 2020

Background

Plebiscyt na książkę historyczną rozstrzygnięty. Książka o Ruchu Chorzów zwycięska. Znamy już wyniki plebiscytu Historia Zebrana na najlepsze książki o tematyce historycznej 2019 roku. Wśród zwycięskich publikacji znalazła się „1989” autorstwa Grzegorza Kopaczewskiego, która w ciepły sposób opowiada o losach dzieciaków z górnośląskiego blokowiska, kibiców Ruchu Chorzów.  Zwycięskie pozycje wyłonione zostały w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia), Okiem badacza (monografie naukowe) oraz Historia niebanalna (książki popularnonaukowe, pozostające na styku literatury i nauki). Konkurs został zorganizowany przez redakcje Histmag.org i Granice.pl, a a swoje nagrody przyznali Internauci (łącznie oddano blisko 6 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorzy.

WYNIKI PLEBISCYTU HISTORIA ZEBRANA – EDYCJA 2019

Głosowanie Internautów:

1. „1989” (Silesia Progress) [kat. W rolach głównych]
Polska, druga połowa lat osiemdziesiątych. Upadek, beznadziejność, odrealnienie. Do naprawy rzeczywistości przystępują dziesięciolatki z górnośląskiego blokowiska i ich idole – piłkarze Ruchu Chorzów. „1989” to ciepła i zabawna opowieść o pasji, marzeniach, ambicji i sile lokalnej wspólnoty. Lekkie i zręczne połączenie wspomnień i historycznego eseju. – opisuje książkę jej wydawca.


2. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” (Wyd. Poznańskie) [kat. Okiem badacza]
– Książka Edith Sheffer niewątpliwie poszerza horyzonty i ukazuje temat tabu działań w Trzeciej Rzeczy przed i podczas II wojny światowej. Pozycja bibliograficzna zarówno dla historyka, pasjonata historii, jak i laika, chcącego zgłębić wiedzę na omawiany temat. Wartościowa przede wszystkim dla osób dorosłych, ale także dla młodzieży chcącej zrozumieć, do czego może posunąć się człowiek. – napisała w recenzji opublikowanej w portalu Histmag.org Judyta Ostapiak-Jagodzińska.

3. „Klucz Życia” (Oficyna Wydawnicza Atut) [kat. Historia niebanalna]
– Klucz Życia to powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Jest ona syntezą długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. (cytat z opisu wydawniczego książki)

Głosowanie jurorów:

1. „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Wyd. Agora) [kat. W rolach głównych]
– Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco. – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.


2. „Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2” (Wyd. W.A.B.) [kat. Okiem badacza]
– To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość. – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.


3. „Jędruś, chłopak ze Lwowa” (Wyd. Literatura) [kat. Historia niebanalna]
– Andrzej Perepeczko, człowiek o niezwykle ciekawym życiorysie, a jednocześnie autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, zaserwował niebanalną i pełną morałów opowieść autobiograficzną. Ponownie stał się „Jędrusiem, chłopakiem ze Lwowa”, by przypomnieć opowieści i życiowe lekcje, jakie odebrał od swoich najbliższych – rodziców czy dziadka. Teraz to on, już jako dziadek, przekazuje te same wskazówki młodszemu gronu czytelników w formie, w jakiej je zasłyszał przed laty. I choć czasy się zmieniły, uniwersalne prawdy nie przebrzmiały wraz z nimi. Lektura nie tylko dla najmłodszych. – opowiada o zwycięskiej pozycji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content