play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Płynna amfetamina w butelkach po lokalnej wódce

today30 marca 2021

Background

Miał być regionalny specjał spirytusowy a była płynna amfetamina. Cztery osoby zatrzymane przez katowickich policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji. Ci do Szwecji szmuglowali narkotyki – i tam przerabiali na proszek.

Płynna amfetamina w butelkach po lokalnej wódce. Miało to zmylić celników i otworzyć drogę do groźnego i przestępczego procederu. To się jednak nie udało. Cztery osoby zamieszane w produkcję i handel narkotykami zatrzymane przez katowickich funkcjonariuszy CBŚP.

Narkotyk szmuglowano do Szwecji

Podejrzani przemycali do Szwecji płynną amfetaminę w butelkach oznaczonych etykietami jednego z tradycyjnych, regionalnych, polskich trunków alkoholowych. Miało to na celu zmylenie funkcjonariuszy, w przypadku ewentualnej kontroli. Narkotyk transportowano drogą morską do Szwecji, gdzie płynną substancję przetwarzano na proszek tj. siarczan amfetaminy, a potem wprowadzano do obrotu. Oprócz samego narkotyku, do Szwecji przemycano również półprodukty służące do wytwarzania amfetaminy.

Łącznie w ramach wspólnych działań CBŚP i SG zatrzymano 4 osoby i przejęto 7 litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych.

Usłyszeli już zarzuty

Zatrzymanych oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna z nich podejrzana jest o kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły wytwarzania, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości substancji odurzających, fałszowania dokumentów, a także oszustw kredytowych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy wyjaśniają jej wszystkie okoliczności. Ustalają inne osoby mogące mieć związek z nielegalnym procederem.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content